× بستن منو
همه باهم به پیش برای پیشگیری
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور

برانگیختن امید به زندگی و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان بدون محدودیت سن، ملیت، مذهب، جنسیت، نوع و مرحله بیماری سرطان و مشارکت در برنامه جامع ملی کنترل سرطان

افزایش سالانه ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان

افزایش سالانه 100 هزار بیمار مبتلا به سرطان موسسه خیریه بهنام دهش پور

موسسه خیریه بهنام دهش پور

افزایش سالانه ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان

سید حسن هاشمی روز یکشنبه در همایش پویش مبارزه با سرطان در بیمارستان محک افزود: بدون در نظر گرفتن سرطان پوست، سالیانه ۹۲ هزار مورد جدید مبتلا به سرطان در کشور، شناسایی می شود و با احتساب سرطان پوست، تعداد این بیماران در سال حدود ۱۰۰۰ هزار تن است.

وی اظهارکرد: به طور کلی ۷۳ درصد مرگ‌ها در دنیا به علت بیماری‌های غیرواگیر است اما در ایران بر خلاف سایر کشورها، بعد از سکته‌های مغزی و قلبی، تصادفات رانندگی ، دومین علت مرگ و میر است و سرطان، سومین علت مرگ و میر در کشور به شمار می‌آید.

هاشمی ادامه داد: شایع‌ترین سرطان در بین مردان ایران به‌ترتیب، سرطان پوست، معده و پروستات است و در زنان ایرانی به‌ترتیب سرطان پستان، پوست، روده بزرگ و معده شایع است و اگر هر دو جنس را در نظر بگیریم، شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران به ترتیب سرطان پوست، پستان، معده و روده بزرگ است.

وزیر بهداشت ادامه داد: بر اساس برآوردهای مراکز تحقیقاتی میزان بروز سرطان در ایران تا سال ۱۴۰۹ یا ۲۰۳۰ میلادی ۵۰ درصد افزایش می‌یابد زیرا افزایش عمر ایرانیان و افزایش سن امید به زندگی از جمله عواملی است که به افزایش میزان سرطان منجر می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: بیش از ۱۰ درصد مردم سیگار می‌کشند، بیش از ۳۵ درصد مردم تحرک کافی ندارند و بین ۱۶ درصد مردم فشار خون بالا دارند که از این تعداد ۵۰ درصد از فشار خون خود خبر ندارند علاوه بر آن هشت درصد مردم قند خون بالا دارند .

وی ادامه داد: برای بهبود خدمات درمانی به این بیماران باید زیرساخت‌های جدیدی ایجاد شود که به همین منظور مراکز جدید شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و مراکز جامع درمان سرطان با استفاده از تجهیزات پیشرفته به زودی در کشور راه اندازی می‌شود که اقدام بسیار ارزشمندی است به‌خصوص اینکه از نظر امکانات رادیوتراپی در کشور، عقب ماندگی داریم و حتما تلاش می‌شود این امکانات به صورت عادلانه در کشور توزیع شود.

هاشمی ادامه داد: برای بهبود خدمات درمان سرطان در کشور، باید نیروهای انسانی بیشتری تربیت شود و بیمه ها نیز بیشتر همکاری کنند، البته قدم اول در این راه، توجه به پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری است.

بیمه ها از درمان سرطان در منزل حمایت کنند
وزیر بهداشت اضافه کرد: درمان سرطان در بیمارستان‌ها، هزینه‌های زیادی دارد، باید به سمتی حرکت کنیم که درمان سرطان در منزل انجام شود. با این کار می‌توان در هزینه‌هاا صرفه‌جویی کرد و از مراقبت‌های روانی منزل نیز بهترین استفاده را کرد و این وظیفه بیمه هاست که از درمان در منزل حمایت کنند و البته با کمک خیرین و موسسات خیریه می‌توانیم این اقدام را توسعه دهیم . در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز این روش با نگاه رفاه اجتماعی اجرا شده است.

ذرات معلق ، ۲برابر میانگین جهانی است
هاشمی، اضافه کرد: وضعیت آلودگی‌های محیطی نیز در کشور مناسب نیست، سرانه تولید گاز مونوکسید کربن در ایران به ازای هر نفر، هفت تن است، در حالی‌که این میزان بهه طور متوسط در دنیا ۶ / ۴ تن است که اختلاف معنا داری دارد. میزان تولید ذرات معلق کوچکتر از ۵ / ۲ میکرون نیز در ایران حدود ۲ برابر میانگین جهانی است.

هاشمی ادامه داد: بر خلاف باور رایج مردم که تصور می‌کنند، میزان مصرف کود و سموم کشاورزی در ایران بالاست، مصرف این کودها در ایران خیلی بالا نیست به‌طوی که متوسط مصرف کودهای شیمیایی در دنیا ۱۱۵ کیلوگرم و در ایران ۱۰۵ کیلوگرم در هکتار است اما برخی رسانه ها شایعه می‌کنند که این میزان در ایران بالاست که واقعیت ندارد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد:  آلودگی‌های محیطی یکی از عوامل مهم بروز سرطان است که هزینه‌های سنگینی را به نظام سلامت و مردم تحمیل می‌کند؛ درایران ۵۰ درصد هزینه افراد مبتلا به سرطان به خاطر هزینه‌های دارویی است اما در دنیا متوسط هزینه‌های دارویی این بیماران ۱۰ درصد است.

هر ایرانی ، یک مراقب سلامت
وزیر بهداشت به بازطراحی شبکه بهداشت کشور در طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت:  امیدواریم به‌زودی شاهد این باشیم که هر ایرانی یک مراقب سلامت داشته باشدد البته در بسیاری از استان‌ها این امر محقق شده است اما در تهران با مشکلاتی رو به رو هستیم.
هاشمی ادامه داد: البته همه مشکلات از طریق مراقبان سلامت برطرف نمی‌شود و همه باید برای پیشگیری از بیماری‌ها همکاری کنند به‌عنوان نمونه وزارت آموزش و پرورش باا داشتن ۵ / ۱۲ میلیون دانش آموز که با احتساب والدین آن‌ها جمعیت ۳۵ میلیون نفری را تشکیل می‌دهد، می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر و به ویژه سرطان داشته باشد.

بسیاری از گره‌های قدیمی سلامت در دولت یازدهم باز شد
هاشمی گفت: در دولت یازدهم بسیاری از گره‌های قدیمی در حوزه سلامت باز شد و امیدوارم دوباره گره‌ای بر گره‌های مشکلات مردم‌زده نشود.

وی تاکید کرد: باید به مردم بیشتر اعتماد کنیم. خوشبختانه با تلاش‌های معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، امروز مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد برای دریافت مجوز فعالیت در صف نیستند و مورد اعتمادند اما من برای دریافت مجوز موسسه خیریه در حوزه چشم پزشکی و دندانپزشکی ، پنج سال تلاش کردم.

وزیر بهداشت افزود: یکی از بزرگان به نام مرحوم دولابی می گفت در دنیا همه بدی‌ها و خوبی‌ها در دو صندوقچه جمع می‌شوند. کلید صندوق بدی‌ها، دروغ و کلید دومی، صداقت و راستی است بنابراین اگر انتظار داریم از مشکلات شخصی، اجتماعی و ملی نجات پیدا کنیم باید به سراغ صندوقچه خوبی‌ها برویم.

هاشمی تصریح کرد: مشارکت مردم در امور خیر باعث پالایش جامعه از رذایل اخلاقی می‌شود و اگر امور به دست افراد خام و ناپخته بیفتد، مشکلات بیشتر می‌شود. اگر فردی به تبلیغ سوءظن و ناامیدی اقدام کند، این اول گرفتاری‌هاست.
همایش پویش مبارزه با سرطان در بیمارستان محک برگزارشد.

منبع:  مهر

مطالب مرتبط

انتشارات خیریه

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملت

6104-3379-0428-9491

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

جشنواره نوروزی 1398

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
خیریه
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718082
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22208797

نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۰۹۲۱۹۵۶۵۹۷۹ با ما مطرح کنید.

Email : info[AT]behnamcharity.org.ir