× بستن منو
همه باهم به پیش برای پیشگیری
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور

برانگیختن امید به زندگی و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان بدون محدودیت سن، ملیت، مذهب، جنسیت، نوع و مرحله بیماری سرطان و مشارکت در برنامه جامع ملی کنترل سرطان

تکثیر مهربانی

گزارش درج شده از جشنواره پاییزی موسسه خیریه  بهنام دهش پور در روزنامه قدس:
AHP_9874_resize موسسه خیریه بهنام دهش پور
ماهی های آکواریوم جشنواره موسسه خیریه بهنام دهش پور، اغلب سالها و روزهای منتهی به پاییز حسابی سرشان شلوغ است.آنقدر آدم نیکوکار در سالن های مجموعه فرهنگی و ورزشی “تلاش” رفت و آمد می کنند که حیف است از این همه انسانیت چیزی ننوشت و نگفت. از بچه هایی که با خریدن شکلات سهمی در درمان سرطان دارند تا مردان کاملی که هزینه های خوبی را می پردازند. از فروشگاه هایی که ۱۰۰درصد فروششان را برای این کار خیلی خوب گذاشته اند تا بانویی که با دل و جان چند سینی کتلت درست کرده تا با فروش آن سهم انسانی اش را ادا کند. همه اینها به علاوه دختر و پسران جوانی که با دل و جان برای آشنایی مردم با بیماری سرطان به آنها آگاهی می دهند، فضایی را ترسیم و نقاشی می کنند که در دل، به انسانیت امیدوار می شوید. در بدو ورودتان چهره هایی خندان و مهربان، چنان با شما سلام و احوالپرسی می کنند که انگار سالهاست شما را می شناسند. شاید رمز موفقیت این دست کارهای جمعی، در همین مهربانی ها باشد.
حیف است از این موسسه نام برده نشود و از بهنام دهش پور حرفی به میان نیاید. بهنام سال ۱۳۷۰ سرطان را پذیرفت و سال ۱۳۷۴ با وجود دست و پنجه نرم کردن با این بیماری شوم، اولین بازارچه خیریه را به نفع بیماران سرطانی افتتاح کرد. بهنام آخرین شب زندگی اش را با فروختن شمع های تزیینی در منزل پدری به پایان برد. خانواده ودوستان او اما، کارش را ادامه دادند و این هفته بیستمین سال برپایی بازارچه خیریه را با کلی مراجعه کننده برگزار کردند.
بیشتر بدانیم، بهتر بمانیم. این شعار جشنواره پاییزی موسسه است. دفترچه های کوچک و پر محتوایی که به مراجعه کنندگان داده می شود، پر است از هشدارها و توصیه هایی که همه و به عبارت بهتر، جامعه ما به آن نیاز دارد. راستش با یکی از مسئولان جشنواره گفت و گو داشتم، اما تاکید داشتند تا به اسم خاصی اشاره نکنم. چرا که معتقدند بچه های موسسه یک گروه هستند و به یک نفر وابسته نیست.
پایبند به شعار” بیشتر بدانیم تا سالم بمانیم”
تامین منابع مالی شاید یکی از اهداف این نوع جشنواره ها به حساب می آید. اما این گروه نیکوکار، به شعار و هدفشان که ” بیشتر بدانیم تا بهتر بمانیم” پایبند هستند. برای مثال از طریق امور خیریه و کمک های مردمی، سال گذشته نزدیک به یک میلیارد و سیصد میلیون تومان به بیماران مبتلا به سرطان کمک دارویی شده و یا سالانه سه، چهار میلیارد هزینه تامین تجهیزات برای بیمارستان های دولتی دانشگاهی پرداخت داشته است. اینکه چرا دانشگاهی، چون دانشگاه زیرساخت ها که مهمترین آن هیئت علمی و کادر آموزشی را دارد، اما تجهیزات ندارد. رسالت سازمانی موسسه بهنام دهش پور، تجهیز بیمارستان های دانشگاهی است. دولت هم اینقدر توانایی ندارد تا دانشگاه ها را مجهز کند. این جشنواره چون تمرکزش روی پیشگیری، اطلاع رسانی و آگاهی رسانی است، این آن را کمپین اطلاع رسانی هم می دانند.
ارائه سبک زندگی یا لایف استایل
در واقع نوعی تغییر سبک زندگی و آموزش برای مبارزه و پیشگیری با انواع سرطان ها به مراجعه کنندگان ارائه می شود. در بخش های دیگر مثل اطلاع رسانی اینترنتی، از جمله سایت و اینستاگرام هم به مردم آگاهی می دهند. داستان آنها پول درآوردن نیست، این هم بخشی از آن است. بیمارستان شهدای تجریش مرکز این موسسه است که روی کودکان مبتلا به سرطان هم کار می کند. بچه ها موسسه، به اغلب بیمارستان هایی که کودکان مبتلا به سرطان بستری هستند، سر می زنند، اسباب بازی می برند و بخشی از روز را با آنها بازی های کودکانه انجام می دهند. این کار احساس خیلی خوبی به آنها می دهد، احساس مفید بودن. کارهای حمایت روانی، هم روی کودکان و هم روی خانواده های درگیر با موضوع انجام می شود. واحد مددکاری هم کمک های موضوعی را انجام می دهد.
۷۰۰۰ پرونده مددکاری از همه قومیت ها
اصلا” به این موضوع فکر نمی کنند که چه کسی مراجعه کرده است. مهم انسان بودن است. از بدو تاسیس تا امروز، حدود ۷۰۰۰ پرونده مددکاری دارند، که از همه تیپ ها و افراد جامعه هستند. اقلیت ها و قوم های مختلف هم از اعضای ثابت هستند. سال گذشته ۱۲۰۰ پرونده فعال در حال پیگیری بوده است. ارتباط خوبی با سازمان ها دارند. با وزارت بهداشت که طبیعتا” باید ارتباط باشد. نیروی انتظامی همکاری خوبی با آنها دارد. وزارت کشور و اماکن هم سهم خوبی در کمک رسانی داشته اند. تعامل با همه ارگان ها از مهمترین کارهای زیربنایی این خیریه به شمار می رود.
دغدغه اعضای خیریه
دولت در طرح جامع نظام سلامت، موضوع سلامت را حمایت می کند. بنابراین پول و بودجه را در بخش درمان ریخته و در موضوع پیشگیری توجه کمتری شده است. می بینیم که بودجه عمومی دولت برای همه یکسان است. حالا ممکن است یک نفر نیاز به درمان های تکمیلی و هزینه بر داشته باشد. چه کار باید کرد؟ فازهای قبلی و بعدی درمان را دولت نمی تواندحمایت کند، چون بودجه اش محدود است. ولی کار خیریه ای و اجتماعی می تواند این کار را انجام بدهد. دغدغه دوم آگاهی است. افراد جامعه ای که بتواند سالی یک یا دوبار خودش را برای پیشگیری تست بزند، کمک بزرگی به رفع دغدغه های موجود کرده است. اگر مردم سبک زندگی درست را بدانند، با این کار می توانند هزینه های تحمیلی بر خود و دولت و جامعه را کم و یا از بین ببرد. این فاز خیلی خوبی است. این دغدغه خیلی خیلی مهم خیریه ها است.
خیریه دهش پور دغدغه اجتماعی دارد. تحت استانداردهای مدیریتی کار می کند. این باعث اعتماد اجتماعی می شود. بازرسی قانونی دارند . حسابرسی سالیانه دارند. مجمع هیئت امنا این بخش مالی را کنترل می کند. خوبی اش این است که تراز مالی و تمام این اطلاعات را صادقانه روی سایت می گذارند، تا مردم و خیرین بدانند که کمک هایشان چقدر بوده و در کجا مصرف شده است. به نظر آنها این کار باعث اعتماد اجتماعی می شود. به دست آوردن اعتماد به سادگی به دست نمی آید.
۳۰۰ نفر داوطلب جوان با موسسه کار تبلیغاتی و کمک های جانبی می کنند. هر کدام سعی می کنند تا کارهای مورد نظر موسسه را به نحو خوبی انجام بدهند. یک خانم و آقای خاص، کنار میز و زیر چادر نشسته اند. هر کسی وارد می شود به آنها سلام می کند. توجهم را جلب می کنند. می پرسم این آقا و خانم چه کسانی هستند. می شنوم که پدر و مادر مرحوم بهنام دهش پور هستند. با خوشرویی تمام مرا می پذیرند. پدر بهنام از زیر مصاحبه در می رود و همه چیز را به خانم دهش پور می سپارد. حرف های او را به عنوان پایان گزارش بخوانید:
به نظر من باید در موضوع تغذیه صحیح، از دبیرستان و حتی از ابتدایی جزء مواد درسی بچه ها باشد. چون تغذیه صحیح است که می تواند جلوگیری کند از هدر رفتن این همه هزینه. دولت باید برنامه ریزی کند برای این موضوع. جوانان ما چون تغذیه صحیح ندارند، ابتلاء به سرطان می شوند. فست فودهایی که الآن در جامعه سرو می شود، متاسفانه استانداردهای بهداشتی را ندارند ولی بچه ها همه درگیر آن هستند.این کار نیاز به آموزش در خانواده و مدرسه دارد. بچه ها حرف های معلم ها را گاهی بیشتر از والدین می پذیرند و به همین دلیل است که می گویم باید از مدارس این اطلاع رسانی بشود. موضوع فقط فست فودها نیستند. اگر بچه ها استفاده صحیحی و روش صحیح تغذیه را بفهمند، طبیعتا”جامعه گام بزرگی به سمت سلامت برمی دارد. متاسفانه توجهی نمی شود. آلودگی گاه و بی گاهی که می شنویم، زنگ خطر دیگری است که جامعه جوان ما را تهدید می کند. وقتی می گویم جوان، به این دلیل است که همین جوان ها هستند که آینده ایران را می سازند. پس ما اگر به آینده کشورمان حساس هستیم، باید به سلامت آنها در گام اول فکر کنیم. اگر جامعه سالم نباشد، نباید انظار داشته باشیم که در دنیا جز بهترین ها باشیم.
باید خطر را به جوانان مدام گوشزد کرد. آنها را نمی شود رها کرد. آموزش اولین و محکمترین قدم برای این کار است. اگر این موضوع را تکرار کنیم، قطعا” تاثیر گذار خواهد بود. البته فقط سرطان نیست. ایدز و هپاتیت و بقیه بیماری ها هم در کمین هستند. همین موضوع قلیان را ببینید. اما خیلی ها به آن توجهی نمی کنند که چقدر مخرب است.
ما در موسسه بهنام جان، سالانه تعداد زیادی را سعی کرده این آموزش بدهیم. در همه زمینه ها. البته تلاش ما روی پیشگیری است. چرا که مطمئن هستیم پیشگیری خیلی خیلی بهتر و راحت تر از درمان است. مخصوصا” روی دختران و مادران دقت و تلاش بیشتری می کنیم. از تست ها و آزمایش های سالانه تا آموزش های اینترنتی و مکتوب، همه را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهیم. ما به این نتیجه رسیدیم که بیمارستان های دانشگاهی مهره و کلید حل خیلی از مشکلات درمان ها است آنها می توانند کمک های مستقیم و خوبی به کسانی که از نظر درآمد و مالی در مضیقه هستند، بتوانند درمان بشوند. به هر حال امیدوارم کارهای موسسه و همه کسانی که اینجا با دل و جان کار می کنند مورد رضایت خدا قرار بگیرد.
منبع : روزنامه قدس / مجید مردانیان

مطالب مرتبط

انتشارات خیریه

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملت

6104-3379-0428-9491

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

خیریه بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
خیریه
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718082
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22208797

نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۰۹۲۱۹۵۶۵۹۷۹ با ما مطرح کنید.

Email : info[AT]behnamcharity.org.ir