× بستن منو
باتوجه به تعطیلی کلیه واحدهای موسسه در تاریخ های 97/12/29 الی 98/01/04 و 98/01/12 الی 98/01/14 واحد تسلیت موسسه نیز تعطیل بوده و سفارشی پذیرفته نمیشود.
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور

برانگیختن امید به زندگی و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان بدون محدودیت سن، ملیت، مذهب، جنسیت، نوع و مرحله بیماری سرطان و مشارکت در برنامه جامع ملی کنترل سرطان

دست مرا بگیر …

با تجهیز بیمارستانهای دولتی امید به درمان بیماران سرطانی بیشتر شده است

دست مرا بگیر ..
.5f78ac91-4b6c-4a7a-9d3c-e05778e0efdc موسسه خیریه بهنام دهش پور
پله های بیمارستان را که بالابروی نه، از همان ورودی بیمارستان می توانی مردان و زنانی را ببینی که تن رنجورشان را زیر سایه درختی ، درختچه ای به نیمکت های سبزی سپرده اند و در سکوت به روند بیماری شان فکر می کنند و تا ناامیدی می آید به دلشان چنگ بزند یاد دست هایی می افتند که به کمک آمده اند تا روند بیماری آنها را کند تر و پروسه درمان شان را تند تر کنند دستانی که بیماران مبتلا به سرطان هستند آنها را به نام خیریه بهنام دهش پور می شناسند .

بیمارانی که بیماری مستاصلشان کرده است
چشم های متورم ، نداشتن مو، ریختن ابرو و مژه ویژگی مشترک همه زنان و مردانی است که روی صندلی بخش آنکولوژی در طبقه همکف بیمارستان شهدای تجریش نشسته اند و در انتظارند تا پزشک آنها را ویزیت کند و تشخیص دهد در این مرحله از بیماری نیاز به بستری شدن و شیمی درمانی دارند یا باید به بخش رادیو تراپی و پرتو درمانی بروند و با قدرت درمانشان را ادامه دهند.
“پروین پیغمبرلو”سرپرستار بخش آنکولوژی می گوید: آنهایی که حال عمومی شان بهتر است به قسمت سرپایی آنکولوژی راهنمایی می شوند تا درمان سر پایی و گرفتن داروی شیمی درمانی را که از۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت است را دریافت کنند و بعد از کمی استراحت به منزل بروند اما آنهایی که نیاز به داروی چند ساعته دارند باید بستری شوند و به مدت ۲۴ یا ۴۸ ساعت یا بیشتر دارو بگیرند .

او با اشاره به اینکه بیماران بستری شامل افرادی هستند که دچار عوارض دارو و درمان شده اند می گوید: بیماران مبتلا به سرطان معمولا توانایی پرداخت و تامین داروهای گرانقیمت را ندارند و با بستری شدن در بیمارستان به همت خیریه بهنام دهش پور هزینه های دارو و درمانشان را رایگان دریافت می کنند.
پیغمبرلو تاکید می کند : بیماران سرپایی دارو را خودشان تهیه می کنند و با مراجعه به این بخش به صورت رایگان تزریق انجام می شود این در حالی است که هر بار تزریق در کلینیک های خصوصی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است اما با بستری شدن در این بخش قیمت دارو و تزریق هر چقدر هم گران باشد رایگان انجام می شود.

7dec3e2f-04c4-4a2c-af13-42b0eea0e668 موسسه خیریه بهنام دهش پور
او با اشاره به اینکه در بخش شیمی درمانی سرپایی به طور متوسط ۳۵ بیمار پذیرش می شوند می گوید: برای این بیماران باید به سرعت دارو تزریق شود و برای پرسنل بخش تعداد بالای بیماربرای ارائه آمار مهم نیست بلکه سرویس دهی دقیق در تزریق دارو مهمتر است و انتظار برای نوبت دهی زیاد طول نمی کشد و حداکثر انتظار ۲ روز است و اگر بیمار اورژانسی باشد به سرعت پذیرش و کارهای درمانی او انجام می شود.
پرسنل بخش سرپایی شامل پرستار، کمک پرستار، منشی و دانشجویان است و روی هم ۲۰ پرسنل در بخش سرپایی و بخش آنکولوژی به بیمارن مبتلا به سرطان خدمت رسانی می کنند.
پیغمبر لو ادامه می دهد: این شرایط برای افاغنه یک فرصت مناسب است چرا که بنیاد خیریه بهنام دهش پور خدمات خود را بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت و ملیت ارائه می دهد و بیماران مبتلا به سرطان افغانستانی می توانند از این فرصت و امکان استفاده کنند.

با لبخند وارد شوید
بخش شامل دو قسمت است و قسمت اول که در سال ۷۲ تاسیس شد که دارای ۲۱ تخت و ۷ اتاق است و در هر اتاق ۴ تخت دارد و قسمت دوم ۴ سال پیش با کمک ۳میلیارد ریالی یکی از نیکوکاران ساخته و تجهیز شده است .
سرپرستار بخش می گوید: قسمت دوم شامل یک اتاق ۶ تخته برای آقایان و ۴ اتاق که امکانات برای بیماران ایزوله دارد و بیماران بستری در این اتاق ها نیاز به مراقبت بیشتر دارند و سیستم ایمنی بدنشان به شدت سرکوب شده و یا دچار عوارض بعداز درمان شده اند و باید جدا از دیگر بیماران باشند و می توانند همراه هم داشته باشند.
پیغمبر لو با بیان این مطلب می گوید: برخی ازاتاق ها یک تخته است و امکانات مجهز تری بسته به نیاز بیمار دارد و یکی از ویژگی های بخش یک دست بودن لباس ها و حتی روسری های بیماران یک دست و یک رنگ است و از آنجایی که باید بخش های بیماران مبتلا به سرطان آلودگی نداشته باشد حتی لباس همراهان بیماران هم اتوکلاو شده است و بخش ها و لباس ها مرتب عفونی می شود be9361a8-fd83-4f87-a423-bce21ac2da95 موسسه خیریه بهنام دهش پور

او که ۱۸ سال سابقه خدمت در بخش بیماران مبتلا به سرطان دارد می گوید: جدای کار در بیمارستان معتقدم که خیریه بهنام یک پدیده بزرگ برای بیماران مبتلا به سرطان در کشور محسوب می شود و خوشحالم که از سه سال پیش برای این خیریه کار می کنم و احساس می کنم که همه این ۱۸ سال که در بخش های سرطان کار کرده ام مانند روز اول انگیزه و هدف دارم و می دانم که باید قوی باشم تا هم بخش را مدیریت کنم و هم با روی بازو لبخند به بیماران روحیه بدهم .
او درمان هر بیمار را بهترین خاطره و از دست دادن آنها را بدترین حادثه عمر خود می داند و می گوید: حتی در خانه هم که هستم و در زمان خواب هم تصویر بیماران در ذهنم رژه می رود و به آنها فکر می کنم.

بهنام نبود اما بیمارستان تجهیز شده بود

a07720d6-a9a3-4a03-b869-a29c5c08a931 موسسه خیریه بهنام دهش پور
لیلی رضایی مدیر عامل موسسه خیریه بهنام دهش پور با اشاره به اینکه ۳۰-۲۰ سال پیش سرطان به این گستردگی نبود می گوید: بهنام از دوستان فرزندم بود و با ابتلا به این بیماری در بیمارستان های داخل و خارج از کشور به مدت سه سال تحت درمان قرار گرفت و به کشور برگشت و با معرفی دکتر مدنی که رییس وقت بخش آنکولوژی بیمارستان شهدا تجریش بود بستری شد و با دیدن اینکه بیمارستان دستگاه رادیو تراپی ندارد ناراحت شد. آن روزها این دستگاه تنها در بیمارستان های شریعتی ، امام خمینی و بیمارستان جرجانی بود و بهنام تصمیم می گیرد کنسرت و بازارچه ای برگزار کند و با مبلغی که جمع شد و کمک های مالی دوستان و آشنایان بخش تجهیز و راه اندازی شد اما دیگر بهنام نبود که شاهد تغییرات و تجهیز بخش باشد

464e6707-937e-4b99-8ed3-aa2a410873dd موسسه خیریه بهنام دهش پور

اولین خیریه در سازمان های مردم نهاد در تجهیز بیمارستان های دولتی
خیریه بهنام دهش پور اولین خیریه در میان سازمان های مردم نهاد بود که فعالیت خود را در بیمارستان های دولتی شروع کرد و با مشکلات فراوان و قضاوت های نادرست و تعویض مدیریت و…مقاومت کرد و اعتقاد داریم اگر بیمارستان های مراکز دانشگاهی تجهیز شوند به صورت غیر مستقیم به قشری کمک می شود که نمی توانند برای ادامه درمان به بیمارستان های خصوصی مراجعه کنند.

دولت در سال ۱۳۸۰دستگاه شتاب دهنده ای با قیمت یک میلیارد ریال برای بیمارستان شهدای تجریش خریداری کرد اما از آنجایی که در این بیمارستان مکانی برای نصب آن وجود نداشت این مکان توسط موسسه خیریه بهنام دهش پور ساخته شد و دستگاه های جانبی در آن قرار گرفت. این یکی از امکاناتی بود که توسط این خیریه در اختیار بیماران مبتلا به سرطان قرار گرفت.
لیلی رضایی با بیان این مطلب می گوید:بیمارستان های دولتی و به ویژه بیمارستان های دانشگاهی پزشکان بسیار مجربی دارند اما به دلیل کمبود و یا نبود تجهیزات بیمارستان نمی توانند خدمات خوبی به بیماران ارائه دهند و هدف موسسه خیریه بهنام دهش پور این است که این بیمارستان ها را تجهیز کند تا بیماران بدون دغدغه و صرف هزینه های بسیار زیاد به این بیمارستان ها مراجعه کنند و درمان شوند

او تاکید می کند : بیمارستان های شهدا تجریش و امام حسین تجهیز شد تا دسترسی بیماران از نظر جغرافیایی آسانتر باشد.
رضایی می گوید: در پروژه بعدی برای خرید پیشرفته ترین دستگاه شتاب دهنده خطی با انرژی پایین نیاز به پول زیادی داشتیم و مجبور شدیم برای تهیه مبلغ آن سند ساختمان دفتر مرکزی این موسسه واقع درخیابان فرمانیه را در گرو و رهن بانک بگذاریم و خوشبختانه با باز پرداخت اقساط آن توانستیم سند موسسه را از رهن آزاد کنیم و با قاطعیت می گویم اگر نیاز باشد تا دستگاهی را برای درمان بیماران تهیه کنیم و کار مردم به ویژه بیماران را حل کنیم باز هم سند موسسه را در رهن بانک می گذاریم و دستگاه ها و امکانات درمان بیماران را فراهم می کنیم.
نقش مردم را جدی بگیرید
لیلی رضایی می‌گوید: درمدت طولانی کار با بیماران مبتلا به سرطان به این نتیجه رسیدیم که سیاست های دولت یازدهم برای درمان رایگان سرطان تصمیم درست و بجایی بوده و بزرگترین موضوعی که به آن اعتقاد داریم این است که نقش مردم را باید جدی گرفت و از آنجایی که اعتماد سازی در همه دنیا بر عهده موسسات خیریه است باید اعتماد سازی مردم را نسبت به بیمارستان های دولتی جدی تر دنبال کنیم.
او با اشاره به اینکه سال گذشته بخش شیمی درمانی و درمان سرپایی بیمارستان امام حسین (ع) را با ۴ میلیارد ریال تجهیز کردیم می گوید: در استنفورد و تورنتو کار درمان رایگان است و خیریه ها کار خرید و تجهیز بیمارستان ها را انجام می دهند.

هزینه شیمی درمانی در بیمارستان های دولتی کمتر از پول آژانس است
مدیر عامل موسسه خیریه دهش پور می گوید:هزینه شیمی درمانی سرپایی در بیمارستان های دولتی که تجهیز شده اند زیر ۳۰ هزار تومان است و این مبلغ حتی ازهزینه آمدن به بیمارستان با آژانس هم کمتر است به این نکته می‌توان، تجهیز و امکانات بخش و استفاده بیماران از امکانات به ظاهر کوچک وکم‌اهمیت را هم اضافه کرد این امکانات شامل صندلی‌هایی است که بیماران به انتظار می نشینند ، تهویه هوای مناسب ، وجود اتاق های بهداشتی با رنگ و نور مناسب، استفاده از آنژیو کت‌های خارجی و… این امکانات به ظاهر کم اهمیت در ایجاد روحیه خوب و در نتیجه درمان بهتر بیماران بسیار موثر است.

او با تاکید بر اینکه هدف موسسه بهنام دهش پور ایجاد اعتماد بین مردم و خیرین و جلب مشارکت آنها در تجهیز بیمارستان های دانشگاهی است می گوید: در بخش رادیو تراپی هر بیمار بین ۵ تا ۲۵ جلسه رادیو تراپی می شود و در سال گذشته ۲۰ هزار مورد رادیو تراپی با سه دستگاه موجود در بیمارستان شهدا تجریش ثبت شده است و در بخش شیمی درمانی سرپایی ۳۲ هزار و ۶۹۴ مورد داشتیم که ۵ هزار و ۲۴۶ مرد و ۶ هزار و ۳۲۶ زن بوده اند و ۱۰ درصد از این تعداد باید از داروهای گرانقیمت زیادی استفاده می کردند.

جشنواره پاییزی بهنام
موسسه بهنام در حال حاضر در حال آماده سازی بونکر ( اتاق) برای جاسازی دستگاه شتاب دهنده با انرژی خطی بالاست این دستگاه رادیوتراپی می کند و سلول‌های درگیر با تاباندن اشعه از بین می‌رود و هر چه دستگاه جدیدتر و مجهزتر باشد میزان آسیب به سلول های سالم کمتر ومدت زمان خوابیدن بیمار زیر دستگاه کمتر است
رضایی با بیان این مطلب می گوید:مبلغ خرید این دستگاه ها از مراسم مختلف و جشنواره های سال گذشته تامین شد و امسال از ۷ تا ۱۰ مهر جشنواره پاییزی بهنام در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزارمی شود.

پروژه غربالگری سرطان سینه به کجا رسید؟
پروژه غربالگری سرطان سینه از سال ۹۲ فعال شد و این پروژه باجامعه آماری ۵۰۰ نفر زنان شروع به کار کرد.
لیلی رضایی با بیان این مطلب می گوید: این غربالگری با انتخاب چندین نفر از پرسنل،کارمندان و همراهان بیماران بین ۲۰ تا ۶۰ ساله شروع شد اما باهمه تلاش هایی که انجام شد نتوانستیم مرکزی را پیدا کنیم که از صفر تا صد آزمایشات و عکسبرداری و سونو گرافی و مامو گرافی و …را با هم و یک جا داشته باشد و انجام دهد.
مهرنوش خوشخو نژاد مسئول اجرایی پروژه در این مورد می گوید: در مرکز خانم دکتر جولایی جراح عمومی و فوق تخصص جراحی پستان بخش زیادی از آزمایش ها و عکسبرداری ها انجام شد و از این تعداد مشخص شد دو نفر سرطان دارند و ۴ نفر در شرف درگیر شدن با سرطان هستند این پروژه برای ۵۰۰ زن حدود ۷۰۰میلیون ریال هزینه داشت اما ارزش داشت تا متوجه شویم ۲ نفر مبتلا به سرطان بودند و نمی دانستند و مهمترین خروجی این پروژه این بود که نیاز به مرکزی استاندارد و مجهز غربالگری حس شد و تصمیم گرفتیم که مرکزی برای این کار تاسیس کنیم .
خوشخو نژاد می گوید: در نظر داریم طرح غربالگری را در کارخانه ها و سازمان ها پیاده کنیم و به مسئولان آنها روش های غربالگری را بیاموزیم تا با استفاده از متخصصان همه زنانی که در آنجا کار می کنند را تحت غربالگری قرار دهند
او تاکید می کند: با تجهیز و راه اندازی مرکز غربالگری سینه می توانیم خیرین شهرستانی را دعوت کنیم و با تشریح کار از آنها بخواهیم که بیمارستان های دولتی شهرهای خود را تجهیز کنند تا زنان برای غربالگری به تهران مراجعه نکنند و در شهر و استان خود درمان شوند و برای این کار حتی می توانند زنان را با طرح های تشویقی مانند گذاشتن اتوبوس و دادن غذا و … از روستاها به مرکز استان بیاورند و طرح غربالگری سینه را انجام دهند.
خوشخو نژاد می گوید:برای این کار دولت باید اعتماد خیرین و مردم را جلب کند تا با تجهیز بیمارستان های دولتی بهترین سرویس را به بیماران بدهند

سرطان تا حد زیادی قابل کنترل است
تاکنون آمارهای مختلفی از وجود بیماری سرطان اعلام شده اما آمار دقیقی در دست نیست .
مدیر عامل موسسه خیریه بهنام دهش پور با بیان این مطلب می گوید:سرطان تا حد زیادی قابل کنترل و پیشگیری است و هر روز داروهای جدیدی برای کنترل و درمان سرطان ساخته می شود و به بازار می آید اما مشکل اساسی این است که پیشگیری و تشخیص به موقع و زود هنگام در کشور به فراموشی سپرده شده است .
لیلی رضایی می گوید: اگر سرطان به موقع و زود تشخیص داده شود هزینه ای برای بیمار و جامعه ندارد اما اگر فرد مبتلا شد باید دارو در اختیار داشته باشد به عنوان مثال سال گذشته ۱۶-۱۵ بیمار نیاز به داروهای گرانقیمت حدود ۵ میلیارد ریال داشتند و نمی توان به بیماریی که نیاز به این دارو دارد و پول ندارد گفت که چون پول نداری نمی توانی دارو بگیری و تمام …ما باید راه حلی پیدا کنیم که مشارکت خیرین یکی از آن راه هاست و در کنار آن می توانیم به شرکت های داروسازی سر بزنیم و از آنها بخواهیم که در قیمت دارو تخفیف دهند و سازمان غذا و دارو و سازمان های مشابه هم پا به میدان بگذارند و به بیمارانی که باید از داروی گران قیمت استفاده کنند و تعدادشان بیشتر از ۳۰۰۰ نفر نیست کمک کنند.

تحت پوشش بودن بیش از ۷ هزار بیمارمبتلا به سرطان در موسسه بهنام دهش پور
موسسه خیریه بهنام دهش پور بیش از ۷ هزار بیمار مبتلا به سرطان را تحت پوشش دارد و در مجموعه ستادی ۳۵ نفر به صورت دایم و تعداد زیادی داوطلب مشغول به کار هستند.
مدیر عامل موسسه با اشاره به اینکه رقابت در کار خیر خیلی خوب است می گوید: من اعلام می کنم حاضرم همه تجربیات خودم و موسسه را به رایگان در اختیار خیریه ها قرار دهم و به خیرین در تجهیز بیمارستان های دولتی و دانشگاهی در شهر خودشان کمک کنم تا نیازی نباشد که بیماری از شهرستان برای درمان با هزینه های زیاد برای اقامت به تهران بیاید .
او به موسسه محک اشاره می کند و می گوید: محک از بهترین سازمان هایی است که وجود دارد و تاسیس بیمارستان فوق تخصصی کودکان کار بزرگی است و اگر این بیمارستان وجود نداشت بدون شک مشکلات زیادی در حوزه درمان کودکان مبتلا به سرطان به وجود می آمد و باید قدر مسئولان بیمارستان و موسسه محک را دانست
رضایی به همکاری وزارت بهداشت اشاره کرد وگفت: یکی از کارهای زیبای وزیر بهداشت این بود که مشاوری برای امور خیریه در نظر گرفت و به این نتیجه رسیدند که بدون کمک مردم کارها به سختی پیش می‌رود.
در انتهای این گزارش عنوان شد این موسسه در سال ۱۳۹۰(۲۰۱۱میلادی ) موفق به کسب جایگاه ویژه شورای مشورتی ، اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) شده است و در راستای انطباق با مجموعه جامعی از معیارهای بهترین روش های کاری ، خود را در مسیر ممیزی و ارزیابی قرار داده و طی ۴ سال متوالی موفق به اخذ گواهینامه بین المللی SGS شده است.
منبع : ایسکانیوز / زهره حاجیان

 

مطالب مرتبط

انتشارات خیریه

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملت

6104-3379-0428-9491

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

اپلیکیشن بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
خیریه
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718082
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22208797

نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۰۹۲۱۹۵۶۵۹۷۹ با ما مطرح کنید.

Email : info[AT]behnamcharity.org.ir