× بستن منو

سومین نشست تشکیل شبکه ملی سرطان

سومین نشست تشکیل شبکه ملی سرطان

گزارش سومین نشست تشکیل شبکه ملی سرطان موسسات خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه سرطان‌

سومین نشست تشکیل شبکه ملی سرطان با حضور موسسات خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در این حوزه از سراسر کشور به ریاست دکتر سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، و با حضور دکتر رضا ملک‌زاده، معاون پژوهشی وزیر بهداشت؛ دکتر مصطفا جمالی، مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت؛ دکتر محمد نصیری، مدیرکل خیرین و موسسات خیریه سلامت؛ دکتر علی مطلق، رییس اداره سرطان؛ دکتر شهرام رفیعی‌فر، مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت؛ برگزار شد. هم‌چنین فعالان پرشمار حوزه سرطان از سراسر کشور در این نشست حضور و مشارکت داشتند.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ در آغاز نشست، دکتر محمد نصیری گزارشی از نشست‌های پیشین و مصوبات آن و کارهای انجام شده ارایه داد. سپس به اهداف نشست‌های این‌چنینی پرداخت و گفت: در حال حاضر ۶۳ موسسه خیریه و مردم نهاد فعال در حوزه سرطان شناسایی شده‌اند و تلاش خواهیم کرد بر پایه اساس‌نامه تنظیم شده، شبکه ملی سرطان را شکل دهیم و مشکلات و موانع کارکرد انجمن‌ها را در وزارت‌خانه پی‌گیری و حل خواهیم کرد.

سپس چند تن از فعالان مدنی حاضر در حوزه سرطان درباره تشکیل شبکه ملی سرطان و اساس‌نامه آن به ارایه نقد و نظر پرداختند.

دکتر ایازی نیز به تقدیر از مهندس وثوق، مدیرعامل موسسه مهرانه زنجان، خدمات و کارهای انجام شده از سوی ایشان و موسسه مهرانه و کلیپ زیبا و جالبی که در همین رابطه ساخته شده است، پرداخت.

در ادامه دکتر ملک زاده گزارشی از تشکیل و کارهای کمیته ملی کنترل سرطان ایران، آمارهای متعددی از سرطان و پراکنش جغرافیایی آن در ایران ارایه داد.

معاون پژوهشی وزیر بهداشت در بخش دیگری از گزارش خود به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و نقش بهبود وضعیت زندگی و رفاه اجتماعی بر کاهش میزان سرطان و هم‌چنین به عوامل متعدد بروز سرطان در ایران از قبیل مصرف قلیان، تریاک، دخانیات و چای داغ و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان پرداخت. پیش‌گیری، تشخیص، درمان و مراقبت‌های تسکینی و برنامه‌های کمیته ملی کنترل سرطان ایران از دیگر مباحث مطرح شده از سوی دکتر ملک‌زاده بود.

پس از گزارش و سخنان علمی و پژوهشی دکتر ملک‌زاده، کارگروه‌های تشخیص زودهنگام (غربالگری) سرطان؛ زیرساخت و تجهیز؛ و پیش‌گیری، آموزش، فرهنگ‌سازی و پژوهش به ترتیب از سوی نمایندگان موسسه بهنام دهش‌پور، موسسه نور و بنیاد امور بیماری‌های خاص ارایه شد.

سپس دکتر مطلق از برنامه ملی مبارزه با سرطان و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه و  دکتر شهرام رفیعی‌فر، از برنامه‌های پیش‌گیری و آموزشی وزارت‌خانه در زمینه سرطان، گزارش ارایه دادند.

مهندس وثوق، مدیرعامل موسسه مهرانه زنجان، از موسسه‌های بسیار موفق و فعال در حوزه سرطان نیز از تجربه‌های موفق مهرانه در زنجان سخن گفت. وثوق گفت: مردم زنجان به دلیل اعتماد به وجود آمده، ماهیانه ۱ میلیارد تومان به مهرانه برای مبارزه و پیش‌گیری از سرطان کمک می‌کنند. مدیرعامل مهرانه زنجان افزود: بر پایه برنامه‌ریزی بلندمدت انجام شده، مهرانه در عرصه پژوهش نیز ورود خواهد کرد.

سومین نشست تشکیل شبکه ملی سرطان

در پایان دکتر ایازی ضمن سپاس‌گزاری از حضور خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد از سراسر کشور در این نشست، به جمع‌بندی مطالب مطرح شده از سوی حاضران پرداخت: پی‌گیری برای ثبت شبکه ملی سرطان، برگزاری منظم کارگروه‌های پنجگانه، قرار دادن پورپوینت‌های ارایه شده از سوی دکتر ملک‌زاده، دکتر مطلق و دکتر رفیعی‌فر در گروه تلگرامی شبکه، توسعه دامنه فعالیت گروه‌ها به ویژه در زمینه پیش‌گیری و فرهنگ‌سازی، و برگزاری نشست بعد در موسسه محک و به میزبانی این موسسه.

  منبع: معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطالب مرتبط

دیدگاه ها
درخواست

اینستاگرام

حمایت از بیماران

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست


شماره حساب های موسسه

کمک نقدی: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9951-2470

حمایت از تلفن همراه

#18*7*733*

تابلو تسلیت: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9952-7445

موسسه های همکار

resane

مشارکت داروهای گران قیمت

حامی رسانه ای

resane
ecco
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718082
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور (دفتر مرکزی)
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • فاکس : 22208797