× بستن منو

فلفل مهاجم سرطان پستان

951005

فلفل مهاجم سرطان پستان

فلفل به مقابله با یک نوع مهاجم سرطان پستان می‌رود

نتایج مطالعه‌ای جدید نشان داده است که کپسایسین، مولکولی که مزه تند را به موادغذایی مانند فلفل می‌بخشد، می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

مواد غذایی تند می‌توانند نقشی کلیدی در مقابله با برخی انواع مشخص از سلول‌های سرطانی داشته باشند. پژوهشگران دریافتند کپسایسین موجود در مواد غذایی تند می‌تواند به نابودی یک نوع مهاجم از سلول‌های سرطان پستان کمک کند.

تیمی از پژوهشگران در دانشگاه روهر بوخوم در آلمان به بررسی سلول‌های سرطانی کشت شده از نوع سرطان پستان منفی سه گانه، نوعی سرطان که تنها روش درمانی برای آن شیمی درمانی است، پرداخته اند. پژوهشگران دریافتند که گیرنده‌های خاص به نام TRPV1 به واسطه کپسایسین فعال می‌شوند.

تعداد زیادی از سلول‌های سرطانی محکوم به مرگ بوده و سلول‌های باقیمانده دیگر توانایی حرکت سریع را نداشته و از این رو، روند تقسیم هرچه آهسته‌تر دنبال شده و به طور قابل توجهی روند رشد سرطان کند شد. البته دریافت کپسایسین از مواد غذایی کافی نبوده و باید همراه با یک درمان پزشکی صورت بگیرد.

به گفته هانس هات، یکی از پژوهشگران ارشد حاضر در مطالعه، اگر قادر باشیم گیرنده‌های TRPV1 را با داروهایی خاص فعال کنیم، این شرایط می‌تواند به شکل‌گیری یک روش درمانی جدید برای این نوع خاص از سرطان منجر شود.

سرطان پستان منفی سه گانه یک زیر گروه از سرطان پستان محسوب می‌شود که فاقد سه گیرنده‌ای است که در دیگر انواع سرطان پستان وجود دارند. روش‌های درمانی موفق برای سرطان پستان بیشتر آن سه گیرنده را هدف قرار می‌دهند و از این رو غیبت آنها درمان نوع منفی سه گانه را دشوار می‌سازد. حدود 10 تا 20 درصد از سرطان‌های پستان به عنوان منفی سه گانه تشخیص داده می‌شوند. احتمال عود این نوع مهاجم نسبت به انواع دیگر سرطان پستان بیشتر است.

پیش از این، کپسایسین به واسطه ویژگی های دارویی خود مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهشی که در سال 2011 در تایوان انجام شد، نشان داد که این مولکول زمینه ساز آپوپتوز، یا خود تخریبی، در انواع مشخص از سلول‌های سرطانی پستان می‌شود. کپسایسین در برخی داروهای موضعی به عنوان مسکن درد نیز استفاده می‌شود.

  منبع: عصر ایران

مطالب مرتبط

دیدگاه ها
درخواست

اینستاگرام

حمایت از بیماران

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست


شماره حساب های موسسه

کمک نقدی: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9951-2470

حمایت از تلفن همراه

#18*7*733*

تابلو تسلیت: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9952-7445

موسسه های همکار

resane

مشارکت داروهای گران قیمت

حامی رسانه ای

resane
ecco
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718082
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور (دفتر مرکزی)
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • فاکس : 22208797