به‌نظر سازمان بهداشت جهانی بیماری سرطان تا حد زیادی قابل اجتناب است، زیرا بسیاری از انواع سرطان قابل پیشگیری و بعضی دیگر با تشخیص زودهنگام قابل مداوا می­باشد. تجربه سازمان بهداشت جهانی در کشورهای مختلف نشان داده که  ۴۰% سرطان‌ها به­خصوص انواع سرطان­هایی که مرتبط با مصرف توتون، رژیم غذایی و روش زندگی ناسالم و عوامل عفونتی قابل پیشگیری می‌باشند. سرطان پستان از انواع سرطان است که با توجه به عوامل خطرزا تا حدودی قابل پیشگیری و در اکثر موارد در صورت تشخیص زودهنگام قابل مداوا و درمان می­باشد.

در سطح جهانی سرطان پستان بیش از ۱۰%  سرطان‌های تشخیص داده شده را تشکیل داده و شایع‌ترین نوع سرطان در میان زنان می­باشد. نرخ بروز سالانه سنی سرطان پستان (ASR) در کشورهای توسعه یافته صنعتی بین ۵۸ تا ۱۱۲ در صدهزارنفر و در کشورهای در حال توسعه بین ۲۰ تا ۴۳ در صد هزار نفر برآورد شده است.

شایع­ترین سرطان در ایران در سال ۲۰۱۲ در زنان و مردان، به ترتیب سرطان پستان و معده بوده و در سایر نقاط دنیا با ارقام متفاوتی مواجه است ولی سرطان پستان همچنان جایگاه اول را در زنان جهان دارد.

طبق گزارش GLOBOCAN سال ۲۰۱۲، سرطان پستان دومین سرطان شایع در جهان و شایع­ترین سرطان زنان در دنیا است. در همین سال ۱/۶۷ میلیون مورد جدید تشخیص داده شده که این رقم، ۲۵ درصد کل موارد سرطان­های زنان را شامل می­شود.

همچنین این سرطان در سال ۲۰۱۲، شایع­ترین سرطان، هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه بوده است. سرطان پستان به عنوان چهارمین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان در دنیا شناخته شده است.

نظر شما چیه ؟
  1. كارآفريني says:

    خيلي خوب بود