× بستن منو
مشارکت در تامین هزینه درمانی فاطمه مادری ۴۱ ساله
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

آگاهی از سرطان پوست

آگاهی از سرطان پوست موسسه خیریه بهنام دهش پور
سرطان پوست یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در جهان محسوب می‌شود. سرطان پوست سلول بازال، سرطان پوست سلول سنگفرشی و ملانوما سه نوع عمده سرطان پوست هستند.

به نقل از “ریدرز دایجست”، پوست بزرگترین اندام بدن محسوب می‌شود و به عنوان نخستین سد دفاعی در برابر عوامل خارجی نیز عمل می‌کند. در همین راستا، اکثریت موارد ابتلا به سرطان پوست در نتیجه مواجهه با پرتو فرابنفش خورشید شکل می گیرند.

در ادامه برخی حقایق که باید درباره سرطان پوست از آنها آگاهی داشته باشید، ارائه شده‌اند.

چشم‌ها نیز می‌توانند گرفتار سرطان پوست شوند

ملانومای چشمی می‌تواند در قالب یک خال در داخل چشم شکل بگیرد. محدوده پلک می‌تواند درگیر انواع دیگر سرطان پوست مانند سلول بازال و سلول سنگفرشی نیز شود.

سرطان پوست در جایی که با خورشید مواجه نیست نیز شکل می‌گیرد

بخش‌هایی از پوست که در معرض نور خورشید قرار ندارند، از جمله آلت تناسلی، نیز می‌توانند به سرطان پوست مبتلا شوند. اگر هنگام معاینه برای ابتلا به سرطان پوست پزشک حتی انگشتان پا یا زیر بغل شما را نیز بررسی می‌کند، شگفت‌زده نشوید زیرا ملانوما یا سرطان پوست سلول بازال می‌تواند حتی این بخش‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهند. بر همین اساس است که هر ساله باید شرایط پوست نقاط مختلف بدن توسط فردی متخصص بررسی شود.

افرادی با پوست تیره به طرز جادویی در برابر سرطان پوست محافظت نمی‌شوند

افرادی که از پوستی با رنگ تیره برخوردار هستند، ممکن است کمتر به سرطان پوست مبتلا شوند، اما به طور معمول در زمان پیشرفت چشمگیر بیماری این مساله تشخیص داده می‌شود، که به معنای شرایط درمان دشوارتر است. نرخ ادامه زندگی پنج ساله برای افراد آفریقایی آمریکایی ۶۹ درصد است، در شرایطی که برای افراد سفید پوست ۹۳ درصد است. به طور معمول، افرادی با پوست تیره خطر ابتلا به سرطان پوست را دست کم می‌گیرند. خودآزمایی‌های ماهانه، از جمله بررسی پوست بین انگشتان پا و هم‌چنین معاینات منظم پوست توسط متخصص پوست می‌توانند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کنند.

خال‌ها تنها نشانه سرطان پوست نیستند
خال‌های در حال رشد و با شکل نامنظم شایع‌ترین نشانه ابتلا به سرطان پوست هستند. در همین راستا، راهنمای خوبی برای شناسایی ملانوما وجود دارد:
عدم تقارن: خال بد شکل است.
مرز: لبه‌های خال نامنظم هستند.
رنگ: رنگ در تمام نقاط خال یکسان نیست و ممکن است سایه‌های قهوه ای و مشکی، گاهی اوقات تکه‌های صورتی، قرمز، سفید یا آبی را شامل شود.
قطر: انداره خال بزرگتر از پاک کن انتهای یک مداد است.
تحول: خال از نظر اندازه، شکل، یا رنگ تغییر می‌کند.

ملانوما ممکن است شبیه به یک جوش دردناک نیز باشد که خوب نمی‌شود. این جوش می‌تواند با خارش، ترشح، خونریزی یا آسیب همراه باشد.

نوع خوب از سرطان پوست وجود ندارد

ملانوما مرگبارترین شکل از سرطان پوست محسوب می‌شود و برهمین اساس است که برخی افراد انواع دیگر سرطان پوست مانند سلول بازال یا سلول سنگفرشی را به عنوان نوع خوب سرطان پوست در نظر می‌گیرند. اما توجه داشته باشید که نوع خوب از سرطان پوست وجود ندارد. به طور ویژه، سرطان‌های پوست سلول سنگفرشی در صورتی‌که درمان نشوند، می‌توانند رشد کرده و موجب ناراحتی و حتی گسترش به بخش‌های دیگر شوند. سرطان پوست سلول بازال نیز می‌تواند در صورت عدم درمان به موقع موجب بدشکلی شود.

پرتوهای فرابنفش خورشید تنها دلیل ابتلا به سرطان پوست نیستند

قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرانبفش خورشید دلیل اصلی ابتلا به سرطان پوست است و استفاده از دستگاه‌های برنزه کردن پوست نیز خطر را افزایش می‌دهند، اما ژنتیک نیز در این زمینه نقش دارد. اگر فردی در خانواده شما با سرطان پوست مبارزه می‌کند، شما نیز می‌توانید در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار داشته باشید. یکی دیگر از عوامل خطر آفرین مصرف داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن پس از انجام عمل جراحی پیوند عضو است.

ما هنوز به اندازه کافی از محصولات ضد آفتاب استفاده نمی‌کنیم
به رغم تمام پیام‌ها و توصیه‌های سلامت درباره خورشید و خطر سرطان پوست بیشتر ما تنها ۲۵ تا ۵۰ درصد از میزان توصیه شده محصولات ضد آفتاب را استفاده می‌کنیم.

همواره محصولاتی را انتخاب کنید که از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش A و پرتوهای فرابنفش B محافظت می‌کنند و از SPF حداقل ۳۰ برخوردار هستند. از محصولات ضد آفتاب در تمام طول سال باید استفاده کنید و تنها خود را به روزهای آفتابی و حضور در ساحل محدود نکنید.

سرطان پوست در میان افراد جوان رو به افزایش است

ملانوما، نوعی بالقوه کشنده از سرطان پوست، از سال ۱۹۷۰ تاکنون، در میان زنان زیر ۴۰ سال هشت برابر و در میان مردان جوان چهار برابر افزایش یافته است. افزون بر این، ملانوما در میان کودکان در شرایطی که هم‌چنان بسیار نادر است، اما در بازه زمانی ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹ رشد دو درصدی را در میان کودکان آمریکایی نشان داده است. البته این مساله تنها به ملانوما محدود نمی‌شود و موارد سرطان پوست سلول بازال نیز مشاهده شده‌اند.

منبع: عصر ایران

مطالب مرتبط

تماس با ما

پرداخت آنلاین حامیان

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملی

6037-9911-9951-2470

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

اپلیکیشن بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰
  • فکس : داخلی ۹
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰ | ۲۲۲۰۸۷۹۷
  • فکس : داخلی ۹
  • ساختمان مددکاری: تهران، خیابان شریعتی ، پل رومی ، بالاتر از مترو قیطریه ، کوچه عاج ، پلاک ۷
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰ داخلی ۲


نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۹۱۰۰۹۹۰۰ داخلی ۴ با ما مطرح کنید.

Email : info@behnamcharity.org.ir