سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

بهترین روش درمان آسیب مغزی پس از سرطان

بهترین روش درمان آسیب مغزی پس از سرطان
یادگیری کنترل امواج مغز با شیوه‌ای موسوم به نوروفیدبک(Neurofeedback)  به کاهش آسیب مغزی ناشی از شیمی‌درمانی در بازماندگان سرطان کمک می‌کند.شیمی‌درمانی به اعصاب کنترل کننده احساس و حرکت در دست‌ها و پاها کمک می‌کند. این شرایط که CIPN (نوروپاتی محیطی ناشی از شیمی‌درمان) نام دارد بر ۹۶ درصد بیماران در مدت یک ماه شیمی‌درمان تاثیر می گذارد. علائم این وضعیت شامل درد، حس سوزش، خارش و از دست دادن حس است.سارا پرینسولو، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تکزاس، در این باره می گوید: درحال حاضر تنها یک درمان دارویی برای CIPN وجود دارد که با دردهای عضلانی و حالت تهوع همراه است. تاکنون عوارض منفی در مورد روش نوروفیدبک گزارش نشده است، همراه با سایر درمان ها بکار گرفته می شود و بسیار مقرون بصرفه است.این مطالعه شامل ۷۱ بیمار سرطانی بود که اخیرا دوره شیمی‌درمان(Chemotherapy) شان به پایان رسیده و دچار CIPN شده بودند.برخی بیماران در ۲۰ جلسه بازی های کامپیوتری طراحی شده برای آموزش مغز در جهت اصلاح فعالیت مناطق مغزی مرتبط با علائم CIPN شرکت کردند. الکترودهای وصل شده به جمجمه، امواج مغزی را به مانیتور کامپیوتر منتقل می‌کردند.در پایان مطالعه، بیماران گروه نوروفیدبک کاهش قابل توجه علائم CIPN را در مقایسه با بیمارانی که این آموزش را دریافت نکرده بدند، گزارش کردند.در روش نوروفیدبک، فرد در مقابل یک مانیتور می‌نشیند و الکترودی که روی سر قرار دارد امواج مغزی را دریافت و به کامپیوتر هدایت می‌کند. حالا فرد با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می‌تواند به تنظیم و کنترل آنها بپردازد و در تمام این مراحل درمانگر در کنار فرد نشسته و به وی می‌آموزد که چگونه این کار را انجام دهد.

در واقع نوروفیدبک فرد را قادر به دیدن دنیای درون مغز می‌کند ، به عنوان مثال در صفحه مانیتور فرد یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می‌بیند و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می‌کند. دستگاه الگوهای امواج مغزی را پردازش می‌کند و در صورتی‌که این الگوها مناسب باشد فرد در بازی به جلو خواهد رفت و در غیر این‌صورت شکست می‌خورد، به این ترتیب او یاد می‌گیرد که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می‌تواند مغز خود را طوری تنظیم کند که آرامش جایگزین اضطراب شود.

روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش فعالی، سردرد (میگرن)، دردهای مزمن، اختلالات خواب، سوءمصرف مواد، وسواس، صرع(تشنج) و بازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است.

نوروفیدبک عوارض جانبی دارودرمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد، فعالیت‌های کل مغز را کنترل می‌کند و بهبودی پایدار بیماری را شامل می‌شود.

منبع: بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید