× بستن منو
مشارکت در تامین هزینه درمانی فاطمه مادری ۴۱ ساله
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

تشخیص زودهنگام ۸ نوع سرطان

تشخیص زودهنگام ۸ نوع سرطان  موسسه خیریه بهنام دهش پور
پژوهشگران دانشگاه پزشکی جان هاپکینز اخیرا موفق به کشف آزمایشی شده اند که ۸ نوع سرطان را به طور همزمان و فقط با یک نمونه خونی ساده تشخیص می‌دهد.

 تشخیص صحیح و به موقع برای بسیاری از بیماری های صعب العلاج از جمله انواع سرطان، پروسه‌ای بس طولانی و چالش برانگیز است. آزمایش خونی که محققین به تازگی به آن دست یافته‌اند تکنیک‌های مؤثر و آسان‌تری را برای تشخیص سریع‌تر در اختیار می‌گذارد.
این آزمایش که کنسرسیک( جوینده سرطان ) نامیده می‌شود، قدرت تشخیص ۸ نوع سرطان را با یک نمونه خون فراهم می‌کند. محققین در مطالعات جدید خود بیان می‌کنند که این آزمایش خون ضریب حساسیت بسیار بالایی، خصوصاً در زمینه تشخیص سرطان، در بیش از هزار نفر از مبتلایان به این بیماری‌ها نشان داده است.
تیم تحقیقاتی دانشگاه پزشکی جان هاپکینز در بالتیمر، اخیراً نتایج تحقیقات خود را در مجله دانش به چاپ رسانده است.
امروزه ابتلا به سرطان یکی از عوامل مرگ و میر در سرتاسر جهان است، تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ آمار تعداد مرگ‌های ناشی از سرطان بین ۸ تا ۱۳ میلیون رشد خواهد داشت و تشخیص زودهنگام، رمز کاهش مرگ و میرهای مرتبط با سرطان است. این قبیل بیماری‌ها هرچه زودتر تشخیص داده شوند، شانس موفقیت‌های درمانی بیشتر خواهد بود و طول عمر افراد افزوده خواهد شد. اما متأسفانه تعداد زیادی از سرطان‌ها تا زمان پیشرفت بیماری تشخیص داده نمی‌شوند و این امر به مقدار زیادی به دلیل فقدان ابزارهای تشخیصی موثر و سریع است.
محققین عقیده دارند دستیابی به آزمایش جدید جوینده سرطان، علم پزشکی را به راهی سریع‌تر و ساده‌تر در تشخیص سرطان در مراحل اولیه، نزدیکتر می‌کند.با شکل‌گیری تومورهای سرطانی در بدن، قسمت‌های کوچکی از دی.ان.ای جهش یافته و تغییر شکل می‌دهند و باعث آزادسازی پروتئین در خون موجود در دستگاه گردش خون می‌شوند. در آزمایش خون جدید، این ذرات جهش‌یافته دی.ان.ای و پروتئین آزاد شده حاصل از آن‌ها به عنوان دو نشانگر در تشخیص سرطان عمل می‌کنند. این آزمایش بر مبنای تشخیص ۱۶ ژن جهش یافته و ۸ نوع پروتئینی که مرتبط با ۸ نوع سرطان مختلف هستند عمل می‌کند و می‌تواند به عنوان چک‌آپ در تشخیص بیماری‌های وراثتی افراد مستعد به کار رود. این سرطان‌ها عبارتند از: سرطان پستان، ریه، روده، تخمدان، کبد، معده، لوزالمعده و سرطان مری.
تاکنون آزمایش‌های غربالگری به منظور تشخیص همزمان هر هشت نوع از سرطان‌های ذکر شده به طور همزمان در افراد مستعد این بیماری‌ها که بنا به دلایلی ریسک ابتلا در آن‌ها زیاد است، وجود نداشته است. بدعت و نوآوری روش جدید این است که امکان مشاهده همزمان جهش‌های دی.ان.ای و سطح چندین پروتئین را با هم فراهم می‌کند. بنابراین نتایج و تشخیص نهایی سریع‌تر و آسان‌تر قابل دسترس خواهد بود.
تشخیص زودتر بیماری امکان راه‌های بیشتر به منظور طی روند درمان و بهبود نتایج حاصل از آنها را فراهم می‌کند. مطلوب‌ترین حالت ممکن آن است که سرطان‌ها آنقدر زود تشخیص داده شوند که بیماری در مراحل اولیه باشد و بتوان تنها با انجام عمل جراحی جلوی پیشرفت آن  گرفته شده و درمان شود. اما حتی سرطان‌هایی که تنها با انجام عمل جراحی علاج پذیر نیستند، هنگامی به معالجات سیستمیک( مطابق با ساختار بدنی) پاسخ بهتری خواهند داد که بیماری پیشرفت کمتری کرده و هنوز در مراحل اولیه باشد. این تیم تحقیقاتی امیدوار است که آزمایش جوینده سرطان روزی تدبیری برای تشخیص راحت‌تر، سریع‌تر و غیرتهاجمی (بدون نیاز به نمونه‌برداری فیزیکی) و در مراحل اولیه قبل از پیشرفت، برای کلیه بیماری‌های صعب‌العلاج و کاهش مرگ و میر ناشی از آن‌ها ارائه دهد.)
سلامت آنلاین

مطالب مرتبط

تماس با ما

پرداخت آنلاین حامیان

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملی

6037-9911-9951-2470

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

اپلیکیشن بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰
  • فکس : داخلی ۹
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰ | ۲۲۲۰۸۷۹۷
  • فکس : داخلی ۹
  • ساختمان مددکاری: تهران، خیابان شریعتی ، پل رومی ، بالاتر از مترو قیطریه ، کوچه عاج ، پلاک ۷
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰ داخلی ۲


نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۹۱۰۰۹۹۰۰ داخلی ۴ با ما مطرح کنید.

Email : info@behnamcharity.org.ir