سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

تشخیص سرطان با جویدن نوعی آدامس

 تشخیص سرطان با جویدن نوعی آدامس
هیچ تردیدی وجود ندارد که سرطان یکی از سخت‌ترین و دردناک‌ترین بیماری‌های این روزگار است.  با این حال و علی‌رغم تمامی دشواری‌های درمان این بیماری، تشخیص زود هنگام کمک بسیاری به درمان آن می کند؛ و حالا به نظر می‌رسد فاصله چندانی تا محقق شدن این امر وجود ندارد.

اغلب ما تصور می‌کنیم تشخیص بیماری هم چون سرطان نیازمند راه‌های پیچیده و تجهیزات پزشکی بسیار است؛ اما واقعیت این است که در آینده‌ای نه چندان دور به وسیله یک آدامس می‌توان از وجود سرطان در بدن مطلع شد. در واقع، آزمایش و تحلیل بزاق باقی مانده روی آن از فعل و انفعالات درون بدن به هنگام سرطان خبر می‌دهد.
این موضوع بدین معناست که بدون نیاز به آزمایشگاه‌هایی با تجهیزات بسیار و کارهای عجیب و غریب می‌توان تنها به وسیله آدامس از وجود سرطان در بدن فردی با خبر شد. این مسئله از آن‌جا ناشی می‌شود که به هنگام سرطان نوعی ترکیب شیمیایی خاص در بدن ترشح می‌شود که به راحتی می‌توان آثار آن را بر روی آدامس مشاهده کرد. جالب است که هر نوع از سرطان منجر به ترشح ترکیبی متفاوت از این مواد شیمیایی می‌شود.
پزشکان از طریق اندازه‌گیری میزان این ترکیب شیمیایی در بدن می‌توانند نوع سرطان را تشخیص دهند. به همین خاطر، آزمایش آدامس جویده شده راهی است ساده و کم خرج برای شناسایی نوع سرطانی که فرد از آن رنج می‌برد؛ سرطانی که ممکن است در مراحل ابتدایی باشد و هیچ نشانه ای از خود بروز نداده باشد.
شواهد خبر از آن می دهد که در آینده ای نه چندان دور می توان تنها و تنها به وسیله یک آدامس و انجام آزمایش روی آن از وجود یا عدم سرطان در بدن یک فرد و حتی یک گام فراتر از آن یعنی تشخیص نوع سرطان مطلع شد. به نظر می رسد دوران آزمایش‌های خون و ادرار طولانی و گاهی دردآور رو به پایان است.

منبع: بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید