× بستن منو

ساخت بونکر

ساخت بونکر،مراحل ساخت بونکر

به گزارش‌روابط‌عمومی خیریه‌بهنام دهش‌پور ساخت بونکر، مخصوص دستگاه شتاب‌دهنده خطی با قدرت‌پرتو‌دهی بالا در بیمارستان شهدای تجریش تا پایان شهریور ماه سال جاری به پایان خواهد رسید. برای آنکه بدانیم بونکر چیست بهتر است ابتدا با دستگاه شتاب‌دهنده خطی و سپس کاربرد بونکر آشنا شویم:

شتاب دهنده خطی (linear accelerator)

همان‌طور که می‌دانیم سلامت بیماران بسیار مهم است. شتاب دهنده خطی از تکنولوژی میکروویو استفاده می‌کند (شبیه چیزی که برای رادار استفاده می‌شود) برای شتاب دادن به الکترون‌ها، در قسمتی که «موجبر» نامیده می‌شود. بعد، این الکترون‌ها به یک هدف که فلزی سنگین است برخورد می‌کنند. در اثر این برخورد اشعه‌های پرانرژی X از این هدف فلزی منتشر می‌شود. بخشی از این اشعه X، جمع و منسجم شده تا به تومور بیمار تابانده شود. این پرتو‌ها از قسمتی از شتابدهنده خارج می‌شوند که گانتری (gantry) نامیده می‌شود که طوری طراحی شده می‌تواند دور بیمار بچرخد کند. مریض روی تخت دراز می‌کشد و اشعه، در نتیجه چرخش گانتری و حرکت تخت، می‌‌تواند از هر زاویه‌ای به تومور بیمار تابانده شود.ساخت بونکر

در زمان درمان رادیو تراپیست، پیوسته مریض را از طریق یک تلویزیون مدار بسته مشاهده می‌کند. همچنین میکروفون نیز وجود دارد تا بتواند موارد لازم را در زمان درمان به مریض بگوید. بوسیله همین اشعه‌های X مرتبا موقعیت بدن بیمار تصویر برداری می‌شود که مبادا تغییری در مکان بیمار رخ دهد.

اشعهX نباید از اتاق شتاب‌دهنده خارج شود بنابراین هر دستگاه نیاز دارد تا داخل ساختمانی حفاظت شده به نام بونکر باشد دیوارهای اتاق شتابدهنده خطی بوسیله سرب و دیوارهای بتونی حفاظت می‌شود تا اشعه از آن عبور نکند رادیوتراپیست باید دستگاه را خارج از اتاق شتابدهنده روشن کند. چون شتابدهنده تنها وقتی که روشن است اشعه تولید می‌کند در نتیجه در زمان عادی که دستگاه خاموش است خطری ندارد. بنابراین بونکر نوعی اتاق حفاظت شده است که رادیوتراپیست و افراد دیگر را از اشعه‌های مضر مصون می‌دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها
درخواست

اینستاگرام

حمایت از بیماران

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست


شماره حساب های موسسه

کمک نقدی: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9951-2470

حمایت با تلفن همراه

#18*7*733*

تابلو تسلیت: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9952-7445

موسسه های همکار

resane

مشارکت داروهای گران قیمت

حامی رسانه ای

resane
ecco
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718083
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور (دفتر مرکزی)
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • فاکس : 22208797