× بستن منو
مشارکت در هزینه درمانی احسان جوانی ۲۵ ساله
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور

برانگیختن امید به زندگی و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان بدون محدودیت سن، ملیت، مذهب، جنسیت، نوع و مرحله بیماری سرطان و مشارکت در برنامه جامع ملی کنترل سرطان

سرطان‌زا بودن سیگار

سرطان‌زا بودن سیگار موسسه خیریه بهنام دهش پور

سرطان‌زا بودن سیگار

سیگار تا به حال یکی از غیر قابل پیشگیری‌ترین عاملان سرطان است. به لطف تحقیقات گسترده دانشمندان ارتباط میان سیگار و سرطان کاملا روشن و غیر قابل انکار است. سیگار در حال حاضر یک پنجم از کل میزان مرگ و میر در جهان را به خود اختصاص داده است و متاسفانه در قرن ۲۰ عامل مرگ بیش از ۱۰۰ میلیون نفر بوده است و پیش بینی می‌شود که بیش از یک میلیارد نفر در قرن ۲۱ با توتون و تنباکو خواهند مرد.

    خبر خوب این است که بسیاری از این مرگ و میرها با ترک سیگار قابل پیشگیری هستند.

در حال حاضر بیش از چهار پنجم سرطان‌ها در بریتانیا سرطان ریه است که بیشترین آمار مرگ و میر در جهان نیز مربوط به سرطان ریه می‌باشد.  توتون و تنباکو خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها مانند حلق و گلو، مری، تخمدان و رحم، ، مثانه، پانکراس، کلیه، کبد، معده، روده، بینی و سینوس و برخی از انواع سرطان خون را افزایش می‌دهد. هم‌چنین شواهدی وجود دارد که سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

چرا سیگار اعتیاد آور است؟

سیگار حاوی ماده‌ای به نام نیکوتین است. این ماده اعتیاد آور در کمتر از ۲۰ ثانیه پس از استنشاق دود سیگار به مغز می‌رسد. نیکوتین دقیقا مانند هروئین و کوکائین موجب اعتیاد می‌شود با این تفاوت که اعتیادی سخت‌تر از آن‌ها را در بدن فرد به وجود می‌آورد و به‌طور کلی سیستم عصبی فرد را تحت کنترل خود می‌گیرد. بنابراین اگر فردی اولین سیگار را کشید احتمال این که بتواند آن را ترک کند سخت می‌شود و به همین دلیل است که خیلی از افراد سیگاری در ترک سیگار بسیار عاجزند.

سیگار بر کدام قسمت بدن انسان تاثیر می‌گذارد؟

سیگار وارد جریان خون می‌شود و متاسفانه به کلیه نقاط بدن می‌رود. بنابراین سیگار عامل بیش از ۱۴ نوع سرطان و انواع بیماری‌های قلبی و عروقی و انواع بیماری‌های تنفسی است.

چگونه سیگار موجب بروز سرطان می‌شود؟

متاسفانه سیگار موجب آسیب به DNA  می‌شود. و این آسیب دقیقا به ژنی وارد می‌شود که مسئولیت تقسیم سلولی و پیشگیری از سرطان را دارد. وجود مواد شیمیایی مختلف از جمله بنزن، پلونیوم ۲۱۰ ، benzo(a)pyrene و نیتروسامین از عاملان اصلی آسیب به DNA هستند. متاسفانه موادی مانند کروم موجب تشدید و احتمال آسیب‌رسانی بیشتر به ژن‌ها را فراهم می‌کنند و مواد سمی بیشتری می‌سازند که احتمال سرطانی شدن سلول‌ها را بیشتر و بیشتر می‌کند.

چه مدت طول می‌کشد که سیگار به سرطان بینجامد؟

سال‌ها طول می‌کشد تا سیگار موجب آسیب‌رسانی به DNA شود. بدن ما طوری طراحی شده است که در برابر آسیب‌های کوچک مقاومت می‌کند ولی وقتی آسیبی بیش از اندازه به بدن برسد بدن دیگر توانایی مقاومت ندارد. مواد شیمیایی موجود در سیگار در حدی است که بدن نمی‌تواند در برابر آسیب‌های ناشی از آن ها مصون بماند. هر ۱۵ سیگاری که فرد می‌کشد موجب ایجاد آسیب به DNA  و ایجاد سلول سرطانی می‌کند. بنابراین کاملا واضح است که چرا باید هر چه زودتر سیگار را ترک کنید.

چگونه سیگار موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود؟

بدن افرادی که سیگاری هستند کمتر از افراد سالم قادر به کنترل مواد شیمیایی سمی است. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار مانند کادمیوم پروتئین‌های پاکسازی بدن به نام آنزیم‌های پاک کننده را از بین می‌برند و با نبود این آنزیم‌ها بدن قادر نخواهد بود که مواد شیمیایی سمی را پاک کند. از طرفی با ضعف سیستم ایمنی بدن ما قادر به سرکوب سلول‌های سرطانی نخواهد بود.

منبع: نت نوشت

مطالب مرتبط

انتشارات خیریه

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملت

6104-3379-0428-9491

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

اپلیکیشن بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
خیریه
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22208797

نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۰۹۲۱۹۵۶۵۹۷۹ با ما مطرح کنید.

Email : info[AT]behnamcharity.org.ir