سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

سرطان مثانه چیست؟

رشد بی‌رویه سلولی در دیواره مثانه که منجر به ایجاد توده‌های گل کلمی شکل می‌شود، سرطان مثانه است.

مثانه عضوی بالون مانند تو خالی و قسمتی از دستگاه ادراری است که در پایین شکم، داخل استخوان لگن قرار دارد. وظیفه مثانه جمع آوری ادرار و تخلیه آن به خارج از بدن است.

سرطان مثانه یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های دستگاه ادراری است و اگر به موقع درمان نشود، امکان نفوذ و گسترش آن به خارج از مثانه و درگیر کردن دیگر اعضای بدن زیاد است.

سرطان مثانه برخلاف بیماری سنگ کلیه که با درد همراه است، علامت خاصی ندارد. دفع خون به همراه ادرار که قابل مشاهده است به عنوان اولین و اصلی‌ترین نشانه این بیماری است. در موارد کمی پیش می‌آید که دفع خون همراه با درد، سوزش یا تکرر ادرار باشد،  اما به هر شکل وجود خون در ادرار باید جدی گرفته شود.

عفونت‌های مکرر مثانه و سابقه ابتلا به سنگ مثانه، استعداد ابتلای فرد به این سرطان را بالا می‌برد.

علل:

سرطان مثانه در مردان شیوع سه برابری نسبت به زنان دارد، اما به عنوان اصلی‌ترین عامل این بیماری می‌توان به استعمال دخانیات اشاره کرد.

مشاغلی که با مواد شیمیایی در ارتباطند مانند کارگران صنایع رنگ و شیمیایی، لاستیک سازی و چرم و مواد نفتی و چاپ، ریسک ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می‌دهد.

پیشگیری:

اجتناب از استعمال دخانیات

عدم تنفس مواد شیمیایی و استفاده از ماسک مناسب

نوشیدن آب فراوان

درمان:

درمان سرطان مثانه بستگی به میزان گسترش و پیشرفت بیماری دارد و هرچه بیمار جوان‌تر باشد و سلول‌های سرطانی داخل مثانه باشند و به بیرون نفوذ نکرده باشند، درمان ساده‌تر و نتیجه مطلوب‌تر خواهد بود.

جراحی یکی از شیوه‌های درمان است که به وسیله آن توده سرطانی از بدن بیمار خارج می‌شود اما گاهی پیش می‌آید که جراح مجبور به خارج کردن تمام مثانه است که در این صورت با روده بیمار برایش مثانه درست می‌کنند.

منبع:سرویس پزشکی همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید