سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

سرطان چشم قاتلی ترسناک و خاموش

سرطان چشم قاتلی ترسناک و خاموش
سرطان چشم یکی از بیماری‌های بسیارخطرناک است که معمولاٌ افراد آن را نادیده می‌گیرند، ابتلا به این بیماری می‌تواند سبب نابینایی و حتی مرگ افراد شود به همین دلیل لازم است تا نشانه‌های آن را بشناسید.
تنها در کشور انگستان سالانه بین ۵۰۰ الی ۶۰۰ مورد ابتلا به سرطان چشم تشخیص داده می‌شود، این بیماری انواع مختلف دارد از جمله ملانومای چشمی، سرطان سلول‌های فلسی، لنفوم، رتینوبلاستوما و حتی در برخی موارد سرطان بافت‌های اطراف کره چشم را درگیر می‌کند و از چشم به بخش‌های دیگر بدن، مانند ریه یا سینه گسترش پیدا می‌کند.

 سرطان چشم همیشه دارای علائم آشکار نیست و در برخی مواقع تنها آزمایشات دقیق پزشکی می‌تواند ابتلای فرد به بیماری را شناسایی کند.
از جمله علائم این بیماری می‌توان دیدن هاله یا سایه، واکنش پذیری شدید به نور یا دیدن خط و نقطه در افق بینایی(به اصطلاح مگس پران)، ضعف بینایی، از دست دادن دید محیطی، چشمک زدن چشم، ایجاد توده در اطراف کره چشم را نام برد.
کارشناسان توصیه اکید می‌کنند افراد به محض مشاهده هرگونه علائم تغییر در چشم خود سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنند.
هنوز به طور کامل مشخص نیست که چه عاملی باعث ابتلای افراد به سرطان چشم می‌شود، اما در خصوص سرطان ملانوما کارشناسان اعتقاد دارند، خطای سلولی، رشد و جهش سلول‌های چشمی و آسیب به DNA در این زمینه دخیل است.
سرطان ملانوم چشمی که شایع‌ترین سرطان بین انواع دیگر است می‌تواند در تمامی قسمت‌های چشم از جمله عنبیه، صلبیه، شبکیه، لایه عروقی داخلی چشم، در لایه مشیمیه و حتی در موارد نادر روی پلک نیز ایجاد شود.
موارد مختلفی به عنوان عوامل خطر ساز برای ابتلا به این سرطان مرگبار برشمرده می‌شوند که از آن جمله می‌توان فاکتورهای ژنتیکی را نام برد، رنگ چشم یکی از این موارد است.
براساس تحقیقات افرادی که دارای رنگ چشم آبی یا سبز هستند بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
هم‌چنین افراد سفید پوست بیش از سایر نژاد‌ها دچار سرطان چشم می‌شوند.
براساس تحقیقات همزمان با بالارفتن سن خطر ابتلا به سرطان ملانوم چشم افزایش می‌یابد، برخی از افراد نیز این بیماری را به صورت اختلالات پوستی به ارث می‌برند و از بدو تولد مبتلا به این سرطان هستند.
یکی ازعلائم خطرزا برای ابتلا به این بیماری قرار گرفتن در معرض نور اشعه ماورای بنفش UV است، هم‌چنین استفاده از تخت‌های برنزه کننده نیز می‌تواند شرایط مساعد برای این بیماری را مهیا کند.
در اثر سرطان ملانوما چشم شروع به رشد کرده و از حد عادی خود بزرگتر می‌شود، این بیماری می‌تواند باعث آسیب چشمی دائمی، جداشدن شبکیه و حتی از دست دادن بینایی و با سرایت به سایر بخش‌های بدن، چون کبد، ریه و استخوان باعث مرگ شود.
کارشناسان توصیه می‌کنند به ویژه اگر سابقه ابتلا به این نوع خاص از سرطان در خانواده وجود دارد و فرد علائم غیرعادی در چشم خود مشاهده می‌کند سریعاً به متخصص مراجعه کند.
جراح چشم با معاینه، انجام آزمایش، بررسی سوابق خانوادگی، دریافت اطلاعات در خصوص شیوه زندگی فرد، مواد غذایی و داروهایی که مصرف می‌کند می‌تواند ابتلا یا عدم ابتلای فرد به بیماری را شناسایی کند.
در صورت مثبت بودن ابتلا به سرطان از پزشک متخصص درباره شیوه درمانی، میزان وسعت یافتن بیماری، مراقبت‌های حین درمان، آسیب رسیدن یا نرسیدن به بینایی و مواردی از این دست سئوال بپرسید.
پزشکان با آزمایش‌های مختلفی از جمله تاباندن نور لیزر بر چشم، بررسی عروق خونی، سونوگرافی چشم، تماشای چشم با دوربین فیلتردار، نمونه گیری از بافت چشم با یک سوزن بسیارنازک و در نهایت CT SCAN مغزی بیماری را شناسایی می‌کنند.
کارشناسان توصیه می‌کنند به دلیل حساسیت بالای چشم برکیفیت زندگی افراد، حتماً به طور منظم چک آپ‌های پزشکی را انجام دهید و در صورت مشاهده هرگونه علائم غیر عادی به پزشک مراجعه کنید، زیرا مراجعه با تاخیر به پزشک می‌تواند باعث آسیب دیدن شدید و حتی مرگ شود.
منبع: بهداشت نیوز

 

دیدگاهتان را بنویسید