× بستن منو
مشارکت در هزینه درمانی محمد جوانی ۲۵ ساله
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور

برانگیختن امید به زندگی و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان بدون محدودیت سن، ملیت، مذهب، جنسیت، نوع و مرحله بیماری سرطان و مشارکت در برنامه جامع ملی کنترل سرطان

شایع ترین سرطان در میان مردان چیست؟

شایع ترین سرطان در میان مردان چیست؟ موسسه خیریه بهنام دهش پور

شایع ترین سرطان در میان مردان چیست؟/هر سال ۹۰ هزار ایرانی مبتلا به سرطان می شوند

دکتر اسماعیل اکبری (رئیس انجمن تحقیقات سرطان ایران)  در گفت وگو با جام جم آنلاین بیان کرد : ایران از جمله کشورهایی است که در آینده معضل سرطان برایش معضل بزرگ‌تری خواهد شد و علت اصلی این مشکل بالا رفتن سن جمعیت و امید به زندگی شناخته شده است زیرا کشورهایی که آمار مبتلایان به سرطان در آنها بیش از انتظار است اغلب کشورهایی هستند که سن جمعیت بالایی دارند و همان‌طور که می‌دانیم سرطان در افراد مسن بیشتر شایع است .

وی در ادامه افزود : کودکان و نوجوانان حدود ۲ درصد یا کمتر از ۲ درصد از سرطان‌های کشور را تشکیل می‌دهند و ۹۸درصد مابقی مربوط به افراد در سنین بالاست ، با توجه به اینکه امید به زندگی در ایران افزایش یافته است و از اوایل انقلاب سن جمعیت از ۵۶ سال به حدود ۷۴ سال در حال حاضر ارتقا داشته لذا آمار سرطان نیز آمار صعودی را طی کرده است و با همین روند این آمار هم‌چنان رو به افزایش باقی می‌ماند .

اکبری اظهار کرد : ایران جز کشورهایی است که آمار سرطان در آن پایین است و هم‌چنین ایران تقریبا یک پنجم در میان کشورهای غربی بیماران مبتلا به سرطان را در خود جای داده است و به عبارتی فعلا سرطان چهره خود را در ایران نمایان نکرده است .

رئیس انجمن تحقیقات سرطان ایران متذکر شد : در حال حاضر حدود ۹۰هزار نفر در سال دچار سرطان می‌شوند و قریب ۴۸هزار نفر از مبتلایان سالیانه بر اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند اما اگر ما به این موضوع حساسیت نشان ندهیم و خوب کار نکنیم ممکن است در چند سال آینده آمار ابتلا به سرطان در کشور ما بیشتر هم شود.

وی در رابطه با شایع ترین سرطان های کشور گفت : شایع‌ترین و کشنده‌ترین سرطان در میان مردان، سرطان معده محسوب می‌شود و علاوه بر آن سرطان‌های چون سرطان مری ، سرطان پانکراس ، سرطان پروستات ، سرطان مثانه و سرطان روده بزرگ جز سرطان‌های شایع و کشنده در کشور اعلام شده‌اند . شایع‌ترین سرطان در خانم‌های ایرانی سرطان پستان است و بعد از سرطان پوست شایع‌ترین سرطان میان زنان و مردان ایرانی شناخته شده است اما لازم به ذکر است سرطان پستان سرطان کشنده ای نیست لذا این سرطان پنجمین دلیل مرگ و میر ناشی از سرطان در ایران به حساب می آید.

اکبری ادامه داد : سالیانه حدود ۳هزار نفر به علت سرطان پستان جان خود را از دست می‌دهند و حدود ۱۰هزار نفر در سال دچار سرطان پستان نیز می شوند . اختلافی که با دنیا در رابطه  با سرطان پستان داریم آمار بسیار پایینی است اما نکته‌ای که باید ذکر شود این است که سرطان جزء یکی از گران‌ترین و پیچیده‌ترین بیماری‌ها قرار دارد لذا ضرورت دارد در رابطه با سرطان و کنترل آن بحث‌های فنی و علمی بیشتری صورت گیرد و تنها گفتن بخور نخورهایی که مانع ار ابتلا به این بیماری مهلک شود اساسا فایده‌ای ندارد و رفتار درستی در مقابله با سرطان نیست بلکه سرطان بیماری جامعی است و هم‌چنین نیاز به یک برنامه جامع برای کنترل آن داریم که در این خصوص تمامی ساختارهای حکومتی در کشور باید آمادگی علمی خود را برای مقابله با این بیماری اعلام کنند .

این متخصص خاطرنشان کرد : آمار سرطان‌های کودکان در ایران همانند آمار بین‌المللی است اما از نظر بقاء هنوز از کشورهای غربی در سرطان کودکان عقب تریم در صورتی‌که حدود ۸۰ درصد از سرطان‌های کودکان قابل درمان است .

به گفته او سن شیوع سرطان در ایران کاهش نیافته است بلکه سن جمعیت به دلیل جوان بودن باعث افزایش این آمار در کشور شده و این بدان معنا نیست که سن شیوع در کشور کاهش یافته است .

رئیس انجمن تحقیقات سرطان ایران گفت : ۷۰درصد از دلایل ابتلا به سرطان مربوط به سن است و حدود ۳۰ درصد دیگر مربوط به عوامل خطری چون قلیان، سیگار ،مواد مخدر ، تغذیه نامناسب ، مصرف الکل ، عدم فعالیت و … به‌شمار می‌آید.

اکبری یادآور شد: همان طور که گفتیم سرطان بیماری پیچیده ای است و تنها با رعایت رژیم غذایی نمی توان آن را از ابتلا به آن پیشگیری کرد البته تغذیه نقش به سزایی دارد چرا که نمک و چربی زیاد از عوامل و فاکتور های خطر محسوب می شوند اما نکته ای که وجود دارد این است که عامل خطر اصلی در ایران عامل روانی اعلام شده است .استرس هاس مزمن و کاهش فاکتور های معنوی در ابتلا به سرطان دخالت بسیاری دارد لذا این فاکتور باید به عنوان فاکتور اساسی شناخته شود .

وی در پایان خاطرنشان کرد : افرادی که از نظر اقتصادی دچار استرس های مزمن هستند بیشتر از افراد دیگر دچار این گونه از بیماری ها می شوند هرچه میزان استرس های روانی کاهش یابد این آمار بی شک به مراتب کاهش میابد .

 

مطالب مرتبط

انتشارات خیریه

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملت

6104-3379-0428-9491

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

اپلیکیشن بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
خیریه
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22208797

نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۰۹۲۱۹۵۶۵۹۷۹ با ما مطرح کنید.

Email : info[AT]behnamcharity.org.ir