× بستن منو

مبارزه با سرطان

مبارزه با سرطان بوسیله یک ملکول جدید!

مبارزه با سرطان بوسیله یک ملکول جدید!

مولکول S63845 پروتئینی به نام MCL1 را مسدود می‌کند که بسیاری از انواع مختلف سلول‌های سرطانی برای رشد به آن وابسته هستند. سلول‌های سرطانی در صورت دسترسی نداشتن به این پروتئین از بین خواهند رفت.

این کشف می‌تواند به محققان در مبارزه با سرطانهای خون از جمله لوسمی مزمن میلوئیدی، لنفوم، و مولتیپل میلوما کمک کند. با استفاده از این کشف جدید تومورهای جامد از جمله ملانوما و سرطان‌های ریه و پستان نیز می‌توانند شاهد درمان‌های جدید باشند.

به گفته 'گیوم لسن' از موسسه والتر و الیزا در استرالیا و یکی از محققان این گروه، MCL1  برای بسیاری از سرطان‌ها مفید است چرا که به سلول‌های سرطانی اجازه می‌دهد از فرایند مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده که سلول‌های سرطانی را از بدن خارج می‌کند، فرار کنند.

مطالعات گسترده در خصوص الگوهای مختلف سرطان نشان داده‌اند که مولکول S63845 به طور بالقوه سلول‌های سرطانی وابسته به MCL1 را برای بقای خود هدف قرار می‌دهد.

از بین بردن سلول‌های سرطانی برای سیستم ایمنی بدن دشوار است زیرا آنها می‌توانند به سرعت تکامل یافته و گسترش یابند و علاوه‌براین می‌توانند به فرایند 'آپوپتوز' - شکلی از مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده- حمله کنند.

بمباران سلول‌های سرطانی با داروهای شیمی‌درمانی و یا پرتو، روشی موثر برای مبارزه با سلول‌های سرطانی است اما در این روش‌ها معمولا سلول‌های سالم نیز به همراه سلول‌های سرطانی مورد اصابت قرار می‌گیرند و عوارض جانبی ناتوان کننده‌ای ایجاد می‌کنند.

اما آنچه مولکول S63845 را بسیار نوید بخش می‌سازد، این است که این مولکول علاوه‌بر از بین بردن سیستم حمایت از بقای سرطان، می‌تواند در دوزهایی دریافت شود که به سلول‌های سالم آسیب نزند.

این ترکیب تازه‌ترین پیشرفت در یک طبقه جدید از داروهای ضد سرطانی به نام BH3 mimetics است که خانواده‌ای از پروتئین‌هایی را هدف قرار می دهد که سرطان ها بر آنها تکیه می کنند.

این یافته ها در مجله Nature منتشر شده است

مطالب مرتبط

دیدگاه ها
درخواست

اینستاگرام

حمایت از بیماران

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست


شماره حساب های موسسه

کمک نقدی: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9951-2470

حمایت با تلفن همراه

#18*7*733*

تابلو تسلیت: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9952-7445

موسسه های همکار

resane

مشارکت داروهای گران قیمت

حامی رسانه ای

resane
ecco
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718083
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور (دفتر مرکزی)
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • فاکس : 22208797