سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

نشانه‌های مهم و خطرساز برای سرطان های زنانه

نشانه‌های مهم و خطرساز برای سرطان های زنانه

نشانه‌های مهم و خطرساز برای سرطان های زنانه

 برخی علائم مهم برای ابتلا به سرطان در زنان وجود دارد که می خواهیم به برخی از خطرناک ترین آن ها در این مطلب اشاره کنیم، توصیه می کنیم با ما در ادامه مطلب همراه باشید و آن ها را بشناسید.

زنان معمولا در مورد مراقبت های بهداشتی و پیگیری‌های آن سخت کوش‌تر از مردان هستند. اما بسیاری از زنان ممکن است نشانه‌های مرتبط با برخی بیماری‌ها بخصوص سرطان را نادیده بگیرند.

در اینجا به برخی علائم هرچند جزئی اشاره شده است که تاکید نمی کند یک زن حتما به سرطان مبتلا شده، اما این علائم در صورت تداوم باید برای رد سرطان تحت پیگیری و ارزیابی قرار گیرند.

کاهش وزن بدون علت

 کاهش وزن بدون علت، می تواند نشانه ای از ابتلا به یک سرطان باشد. زمانی که این کاهش وزن در یک زن بدون رژیم غذایی یا ورزش اتفاق می افتد، باید به دنبال علت بود. سلول های سرطانی اغلب میزان زیادی از انرژی بدن را استفاده می کنند و همین امر می تواند منجر به کاهش وزن شود. پزشکان علاوه بر بررسی و ردیابی سرطان، شرایط پزشکی دیگر مانند تیروئید پرکار را بررسی خواهند کرد.

نفخ

 بسیاری از زنان تجربه نفخ را به عنوان بخشی طبیعی از چرخه ماهانه خود قلمداد می کنند. اما اگر نفخ هر روز و به مدت چند هفته ادامه یابد، باید با پزشک مشورت کرد. علائم سرطان تخمدان شامل نفخ و دیگر مسائل گوارش، و لگن است. احساس سیری به سرعت حتی اگر خیلی هم غذا نخورده باشید، و اضطرار برای تخلیه ادرار، نیاز به پیگیری از طریق آزمایش خون و سی تی اسکن دارد.

تغییرات پستان

این تغییرات در زنان باید مکررا آزمایش شوند. علائم و نشانه‌های سرطان پستان از قبیل قرمزی و ضخیم شدن پوست است.

نشانه‌های کهیر روی پستان برای مدت‌ها نیز علامت دیگری است. در صورتی که متوجه این تغییرات شدید، با پزشک خود حتما برای انجام بررسی های ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی مشورت کنید.

عادات ماهانه غیر منظم

در صورت این اتفاق، برای نگرانی دلیل وجود دارد. خونریزی بعد از یائسگی نیز می تواند نشانه و علامت اولیه ابتلا به سرطان آندومتر باشد. زنان هم‌چنین تمایل به نادیده گرفتن خونریزی از دستگاه گوارش دارند که می‌تواند با خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته شود. خونریزی گوارشی می تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد. برای قطعیت این تشخیص‌ها پزشک سونوگرافی و بیوپسی را تجویز خواهد کرد.

تغییرات پوستی

سرطان پوست، شایع‌ترین سرطان در ایالات متحده است و آن‌هم با علائمی از قبیل تغییر رنگ در پوست، خونریزی و پوسته پوسته شدن بیش از حد پوست. از آنجا که ملانوم تهاجمی ترین شکل سرطان پوست است، در صورت بروز هر کدام از این تغییرات و ماندگاری آنها به پزشک مراجعه کنید.

اشکال در بلع

 این علامت ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به سرطان مری باشد. پزشک شما علاوه بر معاینات فیزیکی، به احتمال زیاد دستور تست‌هایی مانند رادیوگرافی قفسه سینه و یا آندوسکوپی را خواهد داد.‌

خون در مدفوع

این علامت می تواند نشانه عارضه‌ای خوش‌خیم مانند هموروئید باشد. اما شاید به سرطان روده بزرگ نیز مربوط شود. پزشک با تجویز یک آزمایش مانند کولونوسکوپی، می تواند به این تشخیص برسد. خون در ادرار نیز می تواند نشانه سرطان مثانه یا کلیه باشد. در صورت بروز سرفه‌های خونی نیز باید به پزشک مراجعه کنید.

سوء هاضمه

شاید این علامت به علت وعده‌های غذایی پرچرب و یا بارداری باشد اما سوء هاضمه غیر قابل توضیح می‌تواند از نشانه‌های اولیه ابتلا به سرطان مری، گلو و یا معده نیز باشد.

تغییرات دهان

لکه‌های سفید روی زبان یا داخل دهان ممکن است از یک بیماری پیش سرطانی به نام لکوپلاکیا خبر دهد. این وضعیت در افراد سیگاری شایع‌تر است و در صورت مشاهده این لکه ها باید به دندان پزشک مراجعه کرد.

درد

 درد با علت ناشناخته ممکن است نشانه سرطان باشد.

تغییرات در غدد لنفاوی

بزرگ شدن غدد لنفاوی یا توده در این غدد در زیر بغل یا گردن می تواند نشانه‌ای از سرطان باشد. اگر اندازه توده افزایش داشت و برای بیش از یک ماه ماندگار شد به پزشک مراجعه کنید. این اتفاق می‌تواند به دلیل عفونت هم باشد اما باید از نظر ابتلا به سرطان نیز بررسی شوید.

تب

 تب ممکن است ناشی از آنفلوآنزا باشد اما تب غیر قابل توضیح، می تواند از سرطان حکایت کند. تب علامت اولیه ابتلا به سرطان خون، مانند لوسمی، و یا لنفوم است. تب می‌تواند نشانه متاستاز سرطان نیز باشد. اگر شما متوجه زردی پوست، و یا تغییر رنگ در مدفوع شدید، حتما با پزشک در تماس باشید. تب با علت ناشناخته نیاز به سی‌تی‌اسکن، ام آر آی، و اشعه ایکس قفسه سینه دارد.

خستگی

این عارضه ناشی از بسیاری از بیماری ها و شرایط پزشکی است، اما می‌تواند نشانه‌ای از سرطان خون، روده و معده نیز باشد. اگر خستگی غیر قابل توضیح دارید، به پزشک مراجعه کنید.

سرفه مداوم

سرفه‌های طولانی مدت در صورت عدم ابتلا به بیماری سرماخوردگی، که بیش از سه تا چهارهفته ادامه یابد، نیاز به مشورت با پزشک دارد، بخصوص اگر شما سیگار می کشید.

منبع: ماهنامه سرطان تا سلامتی به نقل از:

www.medicinenet.com

 

دیدگاهتان را بنویسید