× بستن منو
مشارکت در هزینه درمانی محمد جوانی ۲۵ ساله
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور

برانگیختن امید به زندگی و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان بدون محدودیت سن، ملیت، مذهب، جنسیت، نوع و مرحله بیماری سرطان و مشارکت در برنامه جامع ملی کنترل سرطان

هشدارهای خاموش ابتلا به انواع سرطان ها

هشدارهای خاموش ابتلا به انواع سرطان ها  موسسه خیریه بهنام دهش پور
سرطان مسئول یک چهارم تمام مرگ و میرها در کشوری مثل بریتانیا است. بسیاری از علائم اولیه سرطان ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد. این است که مردم نیاز به آگاهی از این علائم و گزارش آنها به پزشک دارند.

به نقل ازtelegraph اگرچه بسیاری از سرطان‌ها در مراحل اولیه شناسایی قابل درمان هستند، موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا، اقدام به انتشار لیستی از علائم مبهم که نباید به هیچ وجه نادیده گرفته شوند، کرده است:

خشونت صدا همراه با صدای خس خس: خس خس یا خشونت صدا در اثر ابتلا به سرماخوردگی طبیعی است اما اگر این علامت در عرض دو تا سه هفته رو به بهبودی نرفت، نیاز به چک کردن دارد. خشونت صدای مداوم می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به سرطان گردن باشد. خس خس سینه نیز باید از طریق رادیوگرافی قفسه سینه بررسی شود و بخصوص اگر این علامت نیز بیش از سه هفته به طول بینجامد، می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به سرطان ریه باشد.

تعریق سنگین شبانه: بروز این علامت در دوران یائسگی طبیعی است اما تعریق شبانه سنگین می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا لنفوم؛ تومور در حال توسعه در سلول‌های لنفاوی نیز باشد. مبتلایان به این بیماری به این دلیل که سلول‌های لنف مقدار زیادی انرژی استفاده می‌کنند، سوخت و ساز بالایی دارند به طوری که تعریق شبانه یکی از نشانه‌های متابولیسم بالا در آنها است. دیگر نشانه‌های ابتلا به این سرطان شامل، لمس توده حدود دو سانتی‌متری یا بیشتر در زیر بغل، کشاله ران و یا اطراف گردن است.

سوزش مزمن سر دل: بعد از مصرف غذاهای چرب و تند، این احساس غیر طبیعی نیست اما اگر مشکل بیش از سه هفته و مداوم به طول بینجامد و شما نیاز به مصرف منظم آنتی اسیدها داشته باشید، ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده یا مری مطرح شود. حتی این علامت می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به سرطان پانکراس و یا تخمدان باشد.

کمردرد: در انگلستان حدود دو و نیم میلیون نفر از مردم از کمردرد رنج می‌برند. برای حدود ۹۹ درصد از این افراد مشکلات اسکلتی عضلانی مطرح است اما کمردرد در مابقی آنها می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به سرطان لوز المعده باشد. نشانه‌های معمول این بیماری، درد در قسمت فوقانی شکم است که به سراسر کمر گسترش می‌یابد. این سرطان با خستگی و کاهش وزن نیز همراه است.

خونریزی بعد از یائسگی: تجربه خونریزی حتی بعد از یائسگی می‌تواند از نشانه‌های اولیه ابتلا به سرطان آندومتر باشد. سرطان آندومتر که در حال افزایش در میان زنان انگلیسی است، با اضافه وزن همراهی دارد و اگر زود تشخیص داده شود، به طور کامل قابل درمان است.

مشکلات ادرار: با افزایش سن و بزرگی غده پروستات، ادرار کردن مکرر بخصوص در شب در مردان بسیار شایع است اما این علامت می‌تواند همراه با مشکل در شروع دفع ادرار، نشان‌دهنده ابتلا به سرطان پروستات باشد و نیاز به انجام آزمایش و نمونه‌برداری وجود دارد.

مشکلات بلع: اختلالاتی مانند سکته مغزی، آسیب‌های مغزی و دیگر شرایط پزشکی می‌توانند منجر به مشکلات بلع شوند اما گاهی اوقات این علامت ممکن است نشانه کلیدی ابتلا به سرطان سر و گردن باشند. سایر علائم شامل درد در پشت دهان است. کسانی که سیگار می‌کشند و یا الکل می‌نوشند، بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان‌ها هستند.

شل شدن مدفوع: دفع دردناک همراه با تغییر رنگ اگر همراه با خونریزی بوده و به مدت بیش از دو هفته طول بکشد، می تواند چیزی غیر از یبوست بوده و نشان دهنده ابتلا به سرطان روده و یا در موارد نادر سرطان تخمدان و یا پانکراس باشد.

زخمی که بهبود نمی‌یابد: زخمی که دو تا ۴ هفته از عدم بهبود آن می‌گذرد، می‌تواند نشانه ابتلا به سرطان پوست باشد. خطر خوب این است که سرطان پوست به راحتی قابل تشخیص است و به درمان به خوبی پاسخ می‌دهد.

دهان یا زبان زخم: بسیاری از مردم از زخم‌های دهانی ناشی از عفونت‌های ویروسی رنج می‌برند اما زخم دهانی که سه تا ۴ هفته از زمان آن می‌گذرد و هنوز بهبود نیافت، با یا بدون درد، می تواند نشان‌دهنده ابتلا به سرطان دهان باشد. تکه‌های سفید رنگ روی زبان یا داخل دهان باید برای تشخیص این سرطان مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: آوای سلامت

مطالب مرتبط

انتشارات خیریه

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملت

6104-3379-0428-9491

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

اپلیکیشن بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
خیریه
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • تلفن : 91009900
  • فاکس : 22208797

نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۰۹۲۱۹۵۶۵۹۷۹ با ما مطرح کنید.

Email : info[AT]behnamcharity.org.ir