سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

وسایل منزل ریسک سرطان تیروئید را افزایش می دهد

 وسایل منزل ریسک سرطان تیروئید را افزایش می دهد
طبق گزارش محققان، مواد مقاوم در برابر اشتعال که معمولا در مبلمان و وسایل منزل استفاده شده‌اند ریسک سرطان تیروئید را افزایش می‌دهند.
  دکتر «جولی آن سوسا»سرپرست تیم تحقیق، در این‌باره می گوید: «مطالعات اخیر نشان داده اند عامل زیست محیطی تا حدودی در افزایش نرخ بروز سرطان تیروئید نقش دارند».

در این مطالعه محققان بر روی یک گروه از مواد مقاوم در برابر اشتعال موسوم به PBDEها (استرهای دی فنیل پلی برومین شده)تمرکز کردند. این ماده شیمیایی به منظور جلوگیری یا به تاخیر انداختن اشتعال در مصالح ساختمانی، وسایل الکترونیک، مبلمان، اتومبیل‌ها و هواپیماها، پلاستیک‌ها، فوم‌ها و منسوجات به‌کار می‌رود.
مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که چندین گروه از مواد شیمیایی مقاوم در برابر اشتعال با عملکرد تیروئید تداخل پیدا می‌کنند.
به منظور ارزیابی این ریسک، محققان نمونه‌های گردوغبار خانه ۱۴۰ شرکت‌کننده را که نیمی از آنان مبتلا به سرطان تیروئید بودند بررسی کردند. درحدود ۸۰ درصد شرکت‌کنندگان زن بودند چراکه زنان بیش از مردان مبتلا به سرطان تیروئید می‌شوند. به طور میانگین شرکت‌کنندگان بیش از یک دهه در منزل‌شان زندگی کرده بودند.
محققان دریافتند افراد ساکن در منازلی که بیشتر در معرض دو نوع ماده شیمایی PBDE بودند در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان تیروئید پاپیلاری (شایع ترین نوع سرطان تیروئید) قرار داشتند. این دو نوع ماده شیمیایی شامل BDE-۲۰۹ و TCEP بودند.
محققان دریافتند افرادی که در معرض میزان بالایBDE-۲۰۹ بودند بیش از دو برابر دیگران در معرض ابتلا به سرطان تیروئید قرار داشتند.
هم‌چنین افرادی که در معرض میزان بالای TCEP قرار داشتند بیش از چهار برابر در معرض تومورهای تهاجمی‌تر و بزرگ‌تر بودند.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید