سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

ویتامین B3 از سرطان پوست پیشگیری می‌کند

ویتامین B3 از سرطان پوست پیشگیری می‌کند
مطالعه محققان دانشگاه سیدنی استرالیا نشان می‌دهد ویتامین درمانی با استفاده از نوعی ویتامین B3 دارای پتانسیل پیشگیری از سرطان پوست (ملانوما) در افراد پرریسک خواهد بود.

نیاسین آمید (نیکوتین آمید) نوعی ویتامین B3 (نیاسین) است و برای پیشگیری و درمان کمبود نیاسین (بیماری پلاگرا) استفاده می‌شود.
کمبود نیاسین می‌تواند باعث اسهال، زوال عقل، قرمزی/ تورم زبان و قرمزی پوست شود.
یافته‌ها نشان داد نیکوتین آمید می‌تواند باعث کاهش آسیب DNA، التهاب و سرکوب سیستم ایمنی ناشی از اشعه ماوراء بنفش شود یا این صدمات را به حالت قبل بازگرداند.
همانطور که می‌دانیم اشعه ماوراءبنفش یکی از دلایل اصلی سرطان پوست است.
گری هالیدی، سرپرست تیم تحقیق، در این‌باره می‌گوید: «در یک آزمایش بالینی مشخص شد که نیکوتین آمید بروز سرطان پوست غیرملانوما را در افراد پرخطر کاهش داده است.»
اشعه ماوراءبنفش سبب آسیب DNA در ملانسیت‌ها، سلول تشکیل‌دهنده ملانین، به ویژه در پوست می‌شود و منجر به تولید گونه‌های اکسیژن واکنشی می‌شود. این گونه‌ها باعث ایجاد سیتوکین‌های التهابی شده که همراه با خواص ذاتی پرتو فرابنفش در سرکوب سیستم ایمنی، موجب شروع تشکیل سرطان می‌شوند.
به گفته هالیدی، «از آنجا که نیکوتین آمید میزان بروز سرطان‌های فعال و غیرملانوما در افراد با ریسک بالا را کاهش می‌دهد و باعث بهبود آسیب DNA در ملانوسیت‌ها می‌شود، عاملی امیدبخش برای پیشگیری شیمیایی ملانوما در جمعیت‌های پر خطر است».
منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید