سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

ورزش و پیشگیری از سرطان

ورزش و پیشگیری از سرطان

ورزش و پیشگیری از سرطان

اهمیت ورزش پیش از تشخیص سرطان و پس از آن

احتمالاً پیشاپیش می‌دانید که فعالیت ورزشی منظم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. آن‌چه شاید از آن بی‌خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می‌تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد. علاوه بر این، در صورتی که در شما سرطان تشخیص داده شده، ورزش می‌تواند به شما کمک کند تا در حین درمان و پس از آن حال بهتری داشته باشید. گزارش کسانی که درمان‌شان موفقیت‌آمیز بوده است و به لحاظ بدنی فعال بوده‌اند، به این موارد اشاره دارد که آنها کم‌تر دچار خستگی مفرط شده، انرژی بیش‌تری دارند، کیفیت زندگی‌شان بهبود‌یافته و کم‌تر دچار افسردگی و اضطراب می‌شوند. بنابراین، چه به پیشگیری از سرطان علاقه داشته باشید، چه به تازگی در شما سرطان تشخیص داده باشند، چه تحت درمان قرار داشته باشید و چه فردی باشید که چند سال است درمانش به پایان رسیده است، بهتر است از فواید ورزش منظم آگاه شوید.

ورزش و پیشگیری از سرطان

سرطان‌های روده‌بزرگ و پستان از انواع سرطان‌هایی هستند که بسیار شایعند، و به نظر می‌رسد که ورزش به طور چشم‌گیری خطر ابتلا به هر دوی این سرطان‌ها را کاهش می‌دهد. مشخص شده که فعالیت ورزشی به میزان 40 تا50 درصد خطر ابتلا به سرطان روده‌بزرگ رشد یابنده درحال گسترش (developing) و 30 تا 40 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد. فعالیت ورزشی می‌تواند موجب کاهش خطر ابتلا به دیگر انواع سرطان نیز بشود، اما نتایج بررسی‌ها بر روی دیگر انواع سرطان کم‌تر رضایت بخش بوده‌اند.

فعالیت ورزشی، بدون درنظر گرفتن وزن زن (فرد) مورد نظر نیز، مزایای مهمی برای سلامتی وی دارد. با این حال، فعالیت ورزشی به همراه داشتن وزن مناسب، بهترین نتایج را در پی خواهد داشت. طبق نتایج به دست آمده از یک بررسی بر روی تقریباً 120.000 پرستار زن، میزان مرگ ومیر ناشی از سرطان یا بیماری‌های قلبی – عروقی در آن پرستارانی که هم لاغر بودند و هم فعالیت ورزشی انجبیام می‌دادند، کم‌تر از زنان دیگر بوده است.

برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان، مقاله‌های راهنمای ورزشی، انجام فعالیت ورزشی با شدت متوسط دست کم 30 دقیقه در روز، به مدت لااقل 5 روز در هفته، یا انجام فعالیت ورزشی سنگین دست کم 20 دقیقه در روز، به مدت لااقل 3 روز در هفته را توصیه می‌کنند. فعالیت‌های ورزشی با شدت متوسط عبارتند از پیاده‌روی تند و یا دوچرخه‌سواری بر روی زمین‌های مسطح فعالیت‌های ورزشی سنگین عبارتند از پیاده‌روی تند و یا دوچرخه‌سواری در سربالایی و دویدن با سرعت متوسط.

ورزش در حین درمان سرطان

داشتن انرژی برای انجام ورزش در حین درمان سرطان شاید دشوار باشد، اما فعالیت ورزشی منظم (در سطحی که برای شما مناسب باشد) می‌تواند از شدت علائم بیماری بکاهد و به شما کمک کند حال بهتری داشته باشید. این کار، انجام فعالیت‌هایی که برای شما مهم است، مانند دیدارهای خانوادگی یا ادامه‌اشتغال را نیز برایتان آسان‌تر می‌کند.

یکی از مزایای قابل توجه ورزش در حین درمان، کاهش خستگی مفرط– یکی از شایع‌ترین و آزاردهنده‌ترین علائم بیماری که مبتلایان به سرطان در حین درمان آن را تجربه می‌کنند – است. ورزش می‌تواند در مدیریت خستگی مفرط، حتی در میان بیمارانی که تحت درمان‌های بسیار شدید قرار دارند، نیز مفید واقع شود. برای مثال، در گزارش مربوط به یک بررسی بر روی بیماران بستری شده در بیمارستان که تحت شیمی‌درمانی با میزان‌های بالا قرار داشتند آمده، خستگی مفرط بیمارانی که زمان بستری بودنشان، در تخت خود از دستگاه دوچرخه‌ثابت استفاده می‌کردند، افزایش نیافته بود. از سوی دیگر، خستگی مفرط در بیمارانی که طی زمان بستری بودنشان در فعالیت‌های ورزشی شرکت نمی‌کرده‌اند، به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته بود.

بررسی‌ها بر روی خستگی مفرط در بیمارانی که در بیمارستان بستری نبوده‌اند نیز به مزیت ورزش اشاره دارند. در یک بررسی بر روی مبتلایان به سرطان پستان که تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار داشته‌اند به این موضوع پی برده‌اند که زنانی که در برنامه‌های منظم ورزشی پیاده‌روی شرکت داشته‌اند، به میزان کم‌تری از خستگی مفرط و فشار هیجانی شکایت کرده‌اند.

به منظور انجام مستمر یک برنامه‌ورزشی در حین درمان، ایجاد تنوع در برنامه‌ورزشی با توجه به نیازهای‌تان در هر زمان و یادداشت کردن نام حامیانتان می‌تواند مفید واقع شود. مبتلایان به میلوم مولتیپل در یک بررسی مربوط به تأثیرات ورزش اظهار کرده‌اند که گاهی اوقات مجبور می شدند شدت تمرین‌های ورزشی را کم کرده و گاهی بلافاصله پس از شیمی‌درمانی، آن تمرین‌ها را انجام ندهند. اما از طرفی، بیماران گفته‌اند که تمرین‌های ورزشی را به مدت چند روز متوقف نکرده‌اند، چون ورزش به آنها در حفظ قدرتشان کمک می‌کرده است. پشتیبانی و تشویق اعضای خانواده، دوستان و بهیاران نیز یکی از مهم‌ترین عوامل انگیزش بخش برای این بیماران به شمار می‌رفته است.

ورزش پس از درمان سرطان

پس از به پایان رسیدن درمان، ورزش هم‌چنان نقشی مهم در کاهش خستگی مفرط و بهبود کلی کیفیت زندگی ایفا می‌کند. علاوه بر‌این، ورزش می‌تواند به شما در تلاش برای رفع نگرانی‌هایتان درباره‌تصوری که از بدن خود دارید، اضافه وزن و دیگر مشکلات مربوط به سلامتی، کمک کند. هم‌چنین می تواند احتمال موفقیت‌آمیز بودن درمانتان (Survival) را نیز بهبود بخشد.

رابطه‌بین فعالیت ورزشی و موفقیت‌آمیز بودن درمان (Survival)، موضوع یک بررسی بود که بر روی حدود 3.000 زن مبتلا به سرطان پستان مرحلۀ یک (I) تا مرحلۀ سه (III) انجام شد. 8 خطر مرگ در زنانی که هفته‌ای یک ساعت یا بیش‌تر پیاده‌روی می‌کردند، کم‌تر از زنانی بود که کم‌تر فعالیت می‌کردند. بیش‌ترین فایده در بیمارانی مشاهده شد که به طور متوسط هفته‌ای 3 تا 5 ساعت پیاده‌روی می‌کردند؛ فعالیت ورزشی بیش از این مقدار موجب بروز مزایای بیش‌تری نشد.

با اینکه ممکن است نگرانی اصلی شما، موفقیت‌آمیز بودن درمان باشد، کیفیت زندگی نیز موضوع مهمی است. اگر می‌خواهید خود را با تغییرات جسمی پس از درمان سرطان سازگار کنید، ورزش می‌تواند تصوری که از بدن خود دارید را بهبود ببخشد و به شما در حفظ یا بازیابی حس جذابیتتان کمک کند. در یک بررسی در مورد رابطه‌بین ارزیابی بدن توسط شخص و خلق و خوی وی، که در میان زنانی که تحت درمان سرطان پستان بوده‌اند انجام گرفته، به این نکته پی بردند که زنانی که به لحاظ جسمی فعال بودند، بیش‌تر از زنانی که بی‌تحرک مانده بودند، خودشان را به لحاظ جنسی جذاب می‌دانند. هم‌چنین در میان زنان فعال، افسردگی، سردرگمی و خستگی مفرط، کم‌تر گزارش شده است.

ورزش می‌تواند در مبارزه با افزایش وزنی که، پس از درمان برخی از انواع سرطان رایج است نیز مفید باشد. در یک بررسی بر روی کسانی‌که مبتلا به سرطان پستان بودند و حداکثر 3 سال از تشخیص سرطان آنها می‌گذشت، به این نکته پی بردند که 68% از زنان دچار افزایش وزن شده و 74% از آنان دچار افزایش چربی بدن شدند.10 از آنجا که رابطۀ ابتلا به چاقی مفرط و بالا رفتن احتمال بازگشت سرطان پستان و در نتیجه کم‌تر شدن احتمال موفقیت‌آمیز بودن درمان ثابت شده، ورزش در صورتی که به حفظ وزن مناسب و موفقیت‌آمیز بودن درمان کمک کند، می‌تواند تأثیری مثبت بر روی نتایج نامطلوب یاد شده و دیگر عوارض ناشی از سرطان داشته باشد.

با اینکه ممکن است نگرانی اصلی شما، موفقیت‌آمیز بودن درمان باشد، کیفیت زندگی نیز موضوع مهمی است. اگر می‌خواهید خود را با تغییرات جسمی پس از درمان سرطان سازگار کنید، ورزش می‌تواند تصوری که از بدن خود دارید را بهبود ببخشد و به شما در حفظ یا بازیابی حس جذابیتتان کمک کند. در یک بررسی در مورد رابطۀ بین ارزیابی بدن توسط شخص و خلق و خوی وی، که در میان زنانی که تحت درمان سرطان پستان بوده‌اند انجام گرفته، به این نکته پی بردند که زنانی که به لحاظ جسمی فعال بودند، بیش‌تر از زنانی که بی‌تحرک مانده بودند، خودشان را به لحاظ جنسی جذاب می‌دانند. هم‌چنین در میان زنان فعال، افسردگی، سردرگمی و خستگی مفرط، کم‌تر گزارش شده است.

ورزش می‌تواند در مبارزه با افزایش وزنی که، پس از درمان برخی از انواع سرطان رایج است نیز مفید باشد. در یک بررسی بر روی کسانی که مبتلا به سرطان پستان بودند و حداکثر 3 سال از تشخیص سرطان آنها می‌گذشت، به این نکته پی بردند که 68% از زنان دچار افزایش وزن شده و 74% از آنان دچار افزایش چربی بدن شدند. از آنجا که رابطۀ ابتلا به چاقی مفرط و بالا رفتن احتمال بازگشت سرطان پستان و در نتیجه کم‌تر شدن احتمال موفقیت‌آمیز بودن درمان ثابت شده، ورزش در صورتی که به حفظ وزن مناسب و موفقیت آمیز بودن درمان کمک کند، می‌تواند تأثیری مثبت بر روی نتایج نامطلوب یاد شده و دیگر عوارض ناشی از سرطان داشته باشد.

علاوه بر‌این، ممکن است به دیگر بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت یا پوکی استخوان مبتلا باشید و یا با افزایش سن در خطر ابتلا به این بیماری‌ها قرار داشته باشید. فعالیت ورزشی خطر ابتلا به این بیماری‌ها را به طور کلی در عموم مردم کاهش می‌دهد. کسانی که درمانشان موفقیت‌آمیز بوده نیز می‌توانند از مزایای ورزش بهره‌مند شوند، هرچند در برخی از بررسی‌ها مشخص شده که در مورد آنها که درمانشان با موفقیت انجام شده، ورزش می‌تواند در مبارزه با برخی دیگر از بیماری‌های مزمن نیز مؤثر باشد.

منبع: ncii.ir

دیدگاهتان را بنویسید