× بستن منو

پیوند مرگبار افزودنی‌ها و سرطان روده

پیوند مرگبار افزودنی‌ها و سرطان روده پیوند مرگبار افزودنی‌ها و سرطان روده

همه ما می‌دانیم که آب و روغن به‌خوبی با هم مخلوط  نمی شوند، و این یکی از دلایل اصلی است که تولیدکنندگان مواد غذایی آمیزنده‌ها را به بسیاری از محصولات خود اضافه می کنند. محصولات محبوبی مانند بستنی، مایونز، چاشنی‌های سالاد، پنیر، و حتی شیر خشک نوزاد دارای آمیزنده‌های افزوده شده برای کمک به نرم‌تر و خامه‌ای‌تر شدن محصول هستند. دو نمونه از این آمیزنده‌ها نشان داده اند که در شکل گیری سرطان روده بزرگ در موش ها نقش دارند.

با این دو آمیزنده شامل پلی سوربات 80 و کربوکسی متیل سلولز می‌شوند. بدن انسان توانایی جذب یا گوارش کربوکسی متیل سلولز را ندارد. پلی سوربات 80 اغلب از نفت مشتق شده و به واسطه ترکیب سوربیتول (یک شیرین کننده) با اسید اولئیک ساخته می‌شود. این آمیزنده اغلب با یک ماده سرطان‌زا به نام 1 و 4 دی اکسان آلوده شده است.

هر دو آمیزنده به واسطه نگرانی درباره نقش آنها در شکل‌گیری التهاب و سندرم متابولیک درجه پایین مورد بررسی قرار گرفته و به تازگی نقش آنها در شکل‌گیری سرطان روده‌بزرگ نیز در موش‌ها بررسی شده است.

برای چندین سال، گروهی از پژوهشگران در دانشگاه ایالتی جورجیا ارتباط بین پلی سوربات 80 و کربوکسی متیل سلولز و اثر آنها بر میکروارگانیسم های روده را مورد بررسی قرار داده‌اند. پیش‌تر، پیوندی بین این آمیزنده‌ها و بیماری التهابی روده گزارش شده بود و از آنجایی‌که این بیماری می‌تواند به تشکیل تومور در روده بزرگ منجر شود، دانشمندان تصمیم گرفتند نقش احتمالی آنها در شکل‌گیری سرطان را آزمایش کنند.

با استفاده از مدل‌های موش، پژوهشگران این حیوانات را با دوزهایی از مواد افزودنی که به‌طور معمول در غذاهای فرآوری شده یافت می‌شوند، تغذیه کردند. موش‌ها تغییر چشمگیر در میکروارگانیسم‌های موجود در روده خود را تجربه کردند که به نوبه خود زمینه ساز شکل‌گیری التهاب شده و در نتیجه می‌تواند به ابتلا به سرطان روده بزرگ منجر شود.

منبع: عصر ایران

مطالب مرتبط

دیدگاه ها
درخواست

اینستاگرام

حمایت از بیماران

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست


شماره حساب های موسسه

کمک نقدی: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9951-2470

حمایت از تلفن همراه

#18*7*733*

تابلو تسلیت: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9952-7445

موسسه های همکار

resane

مشارکت داروهای گران قیمت

حامی رسانه ای

resane
ecco
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718082
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور (دفتر مرکزی)
  • تلفن : 75409 | 22208797
  • فاکس : 22208797