× بستن منو
مشارکت در تامین هزینه درمانی فاطمه مادری ۴۱ ساله
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

۸ آزمایشی که خانم‌ها باید انجام دهند.

8 آزمایشی که خانم‌ها باید انجام دهند. موسسه خیریه بهنام دهش پور
پیشگیری بهتر از درمان است. سلامت جسم و روح موضوع مهمی است و در ارتباط با خانم‌ها این موضوع اهمیت بسیار بیشتری پیدا خواهد کرد،

زیرا خانم‌ها وظیفه مهم مادری را نیز برعهده دارند و به دلایل متعددی بیش از مردان در معرض آسیب‌های جسمی و روحی قرار دارند. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که خانم‌ها در فواصل مشخص و تحت نظر پزشک، ۸ آزمایش مهم پزشکی را انجام دهند.

۱-  سونوگرافی:

اگرچه سونوگرافی ارزش زیادی در تشخیص انواع سرطان‌های رحم و تخمدان دارد، اما تشخیص زودرس سرطان‌های دستگاه تناسلی خانم‌ها خصوصا سرطان دهانه رحم تنها با معاینه بالینی و انجام آزمایش سرطان دهانه رحم که پاپ اسمیر نام دارد، امکان پذیر می‌باشد.

 

۲-  پاپ اسمیر:

پاپ اسمیر علاوه بر تشخیص نوع عفونت، نوع سلول‌ها و تغییرات آن‌ها را هم در دهانه رحم مشخص می‌کند. همه خانم‌ها بعد از ازدواج باید برای انجام پاپ اسمیر مراجعه کنند. پاپ اسمیر معمولا هر سال یکبار انجام می‌شود ولی بعد از سه نوبت معمولا فواصل آن بیشتر خواهد شد.

 

۳- معاینه لگنی:

در هر ویزیت لازم است یک معاینه لگنی انجام گیرد. در معاینه لگنی پزشک می‌تواند به اندازه رحم، وجود توده در واژن، وضعیت دهانه رحم، اندازه تخمدان‌ها تا حدودی دست یابد و در صورتی که در معاینه مشکلی احساس شود، روش‌های تشخیصی دیگر درخواست کند.

 

۴-  سنجش سطح کلسیم و ویتامین D :

خانم‌ها از سن ۳۵ سالگی به بعد دچار پوکی استخوان می‌شوند، چون به تدریج توده استخوان کاهش پیدا می‌کند و در یائسگی سرعت کاهش توده استخوانی افزایش می‌یابد؛ بنابراین رعایت رژیم غذایی برای خانم‌ها، ورزش مرتب و تنظیم وزن و دریافت کافی کلسیم ضروری است. افرادی که کم تحرک‌اند یا از داروهای کورتیکو استروئیدی استفاده می کنند بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند .

کمبود ویتامین D به خصوص در خانم‌ها بسیار شایع است و در بیشتر آزمایش‌هایی که برای خانم‌ها انجام می‌گیرد کمبود این ویتامین گزارش می‌شود که باید به صورت دارو برای آن‌ها تجویز شود .

 

۵-  آزمایش خون :

آزمایش‌های دوره‌ای برای تعیین میزان قند و چربی خون، ویتامین D باید هر ساله انجام شود. بیماری دیابت شیوع زیادی در جمعیت دنیا و ازجمله ایران پیدا کرده و ممکن است خیلی افراد در مرحله پیش دیابت قرار داشته باشند.

 

۶-  آزمایش خون در مدفوع :

در بسیاری از کشورهای دنیا، به خانم‌ها و آقایان بعد از ۵۰ سالگی توصیه می‌شود برای آزمایش مدفوع جهت تشخیص خون در مدفوع مراجعه کنند. تومورهای روده معمولاً در سنین بالا شکل می‌گیرند و متاسفانه بدون علامت هستند و اگر به طور اتفاقی تشخیص داده نشوند در مراحل پیشرفته علامت‌دار می‌شوند. وجود خون در مدفوع علامت هشدار است و بعد از آن باید با کولونوسکپی داخل روده به طور مستقیم دیده شود، به خصوص خانم‌ها یا آقایانی که در خانواده، فردی با سابقه تومور کولون یا روده بزرگ دارند حتما باید پزشک معالج را در جریان بیماری بگذارند.

 

۷-  معاینه پستان‌ها:

در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی باید هر، یک تا سه سال پستان‌ها توسط متخصص خانم‌ها معاینه کلینیکی شود. بعد از ۴۰ سالگی نیز این معاینه باید هر سال انجام شود. در این تست، پزشک با لمس انگشتان خود سعی می‌کند توده‌ها یا هر برآمدگی غیر عادی را در پستان تشخیص دهد.

 

۸-  اندازه‌گیری فشار خون:

هرقدر سن بالاتر می‌رود خطر ابتلا به فشار خون بالا نیز بیشتر می‌شود. این درحالی است که فشار خون بالا می‌تواند بدون هیچ‌گونه هشدار قبلی باعث سکته قلبی یا مغزی شود. نتیجه اندازه‌گیری فشار خون معمولا به صورت فشار ماکسیمم روی فشار مینیمم اعلام می‌شود. اولین عدد که مقدار آن بالاتر است، فشار ماکسیمم یا فشار داخل رگ‌ها در زمان ضربان قلب و پرکردن رگ‌ها از خون است. دومین شماره نیز فشار مینیمم یا فشار داخل رگ‌ها مابین هر دو ضربان است. برای مثال در فشار ۱۲ روی ۸، عدد ۱۲ همان فشار ماکسیمم و عدد ۸ فشار مینیمم است.

مطالب مرتبط

تماس با ما

پرداخت آنلاین حامیان

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملی

6037-9911-9951-2470

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

اپلیکیشن بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰
  • فکس : داخلی ۹
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰ | ۲۲۲۰۸۷۹۷
  • فکس : داخلی ۹
  • ساختمان مددکاری: تهران، خیابان شریعتی ، پل رومی ، بالاتر از مترو قیطریه ، کوچه عاج ، پلاک ۷
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰ داخلی ۲


نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۹۱۰۰۹۹۰۰ داخلی ۴ با ما مطرح کنید.

Email : info@behnamcharity.org.ir