× بستن منو
مشارکت در هزینه درمانی سهیلا مادری ۴۴ ساله
ماموریت سازمانی موسسه

خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

اکتبر، ماه آگاهی سرطان پستان

اکتبر، ماه آگاهی سرطان پستان موسسه خیریه بهنام دهش پور

اکتبر، ماه ارتقای آگاهی زنان از سرطان پستان

سرطان پستان یک بیماری با قدمت ۳ هزار ساله است که اولین بار توسط مصریان قدیم کشف شده است.

 در پزشکی قدیم هند، پرو، چین، روم، یونان و ایران نیز مطالعات زیادی درباره علل پیدایش، پیشگیری و درمان این بیماری انجام شده است.

 با توجه به اینکه این بیماری زنان را از یک سو به عنوان مادر و کانون خانواده در سن بازدهی فردی و اجتماعی درگیر میکند و از سوی دیگر شایع ترین سرطان در میان زنان است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 پیشگیری از ابتلا به این بیماری با واکسیناسیون امکان‌پذیر نیست، اما زنان با در پیش گرفتن یک الگوی سالم در زندگی می توانند تا حدودی خود را از ابتلا به این بیماری مصون نگه دارند.

از این رو متخصصان با توجه به قرار گرفتن در اکتبر ماه ارتقاء آگاهی زنان از سرطان پستان در راستای اطلاع رسانی بیشتر در خصوص این بیماری توصیه های جامعی برای پیشگیری از آن به بانوان ارائه داده اند، که ده مورد از این توصیه ها به شرح ذیل می باشد:

از چاقی و اضافه وزن بپرهیزید. همیشه سعی کنید وزن خود را در وضعیت متعادل نگه‌دارید. چاقی، خصوصاً در سنین بعد از یائسگی شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

  فعالیت بدنی داشته باشید. داشتن فعالیت و ورزش منظم نه تنها از قلب شما محافظت می کند، بلکه در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان مؤثر است. برای رسیدن به این هدف، انجام ۶۰- ۴۵ دقیقه فعالیت بدنی ۵ روز درهفته کفایت می کند.

 حتی الامکان در دوران یائسگی از مصرف هورمون پرهیز کنید، بسیاری از زنان در این دوران دچار علائمی مثل گرگرفتگی، پوکی استخوان و خشکی واژن می شوند و هورمون درمانی باعث بهبود این علائم می شود اما از طرفی شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد خصوصاً اگر به مدت طولانی مصرف شود. در مورد روشهای بهبود علائم یائسگی و جایگزین هورمون درمانی می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر هورمون درمانی برای شما ضروریست، آن را به صورت کوتاه و با نظر پزشک معالج مصرف کنید.

  شیردهی، شانس ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. مطالعات نشان داده اند که به دلیل کاهش سطح استروژن در دوران شیردهی در بدن زنان هر چه این دوران بیشتر باشد، شانس ابتلا به سرطان پستان نیز برحسب طول مدت شیردهی پایین می آید.

 تغذیه مناسب داشته باشید، بیشتر مطالعات انجام شده در این زمینه بیانگر این مطلب است که ابتلا به سرطان پستان در کشورهایی که چربی کمتری مصرف می کنند، پایین است و توصیه می شود از غذاهای تازه و سالم شامل چندین وعده میوه و سبزیجات در روز استفاده کنید. مصرف چربی و گوشت قرمز را محدود کنید و بیشتر از گوشت مرغ و ماهیاستفاده کنید.

  در مورد مصرف قرص های ضدبارداری، خصوصاً به مدت طولانی حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید و از مصرف خودسرانه این داروها بپرهیزید.

 روش انجام معاینه پستان را بیاموزید و با علائم سرطان پستان آشنا شوید. از آنجایی که شایع‌ترین علامت سرطان پستان وجود توده بدون درد در پستان است که در اکثر موارد توسط خود بیمار تشخیص داده می شود. این توده معمولاً غیرمتحرک و چسبیده به بافت اطراف است و ممکن است باعث تغییر شکل یا رنگ پوست پستان شود.

گفتنی است، سایر علائم سرطان پستان شامل زخم نوک پستان، ترشح خونی از نوک پستان و لمس توده در زیر بغل است که اگر شما به بافت پستان خود توجه داشته و معاینات منظم را انجام دهید، در صورت بروز سرطان در مراحل اولیه با مراجعه به پزشک می توانید از درمان کامل این بیماری برخوردار شوید.

 معاینات منظم توسط پزشک را فراموش نکنید. به طور معمول یک زن بدون سابقه فامیلی سرطان پستان باید از سن ۲۵ سالگی جهت معاینه پستان به پزشک متخصص مراجعه و بسته به توصیه پزشک هر ۳ تا۱ سال یک بار معاینه شود. این معاینات بعد از سن ۴۰ سالگی حداقل سالیانه باید انجام شوند.

 توصیه پزشک در زمینه انجام ماموگرافی را جدی بگیرید. سرطان پستان، یکی از معدود سرطان‌هایی است که تشخیص زودرس آن امکان پذیر است و در صورت تشخیص زود‌هنگام حتی در مرحله بدون علامت، درمان قطعی آن انجام میشود. بهترین روش تشخیص زودرس سرطان پستان ماموگرافی است که بنا به صلاحدید پزشک متخصص ممکن است از ۳۵ تا ۴۰ سالگی به فواصل ۳ تا۱ سال برای شما درخواست شود. اگر ماموگرافی در سن و با فواصل مناسب انجام شود، خطری ندارد.

در صورت داشتن سابقه فامیلی مثبت سرطان، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید. ممکن است بسته به تعداد و نوع سرطان شایع در خانواده نیاز به اقدامات تشخیصی سریع‌تری باشد.

 

مطالب مرتبط

تماس با ما

شماره حساب های خیریه

پرداخت آنلاین

پرداخت با کارت های شتاب

کمک نقدی: بانک ملت

6104-3379-0428-9491

تابلو تسلیت: بانک ملی

6037-9911-9952-7445

حامیان-بانک سامان

6219-8610-0893-5396

حمایت با تلفن همراه

# 18*7*733*

موضوع منتخب خیریه

اپلیکیشن بهنام

حمایت از بیماران خیریه

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست
هر شنبه یک هدف درج خواهد شد


یک هدف جدید موجود است

درخواست

موسسه های همکار خیریه

موسسات همکار

حامی رسانه ای خیریه

حامیان رسانه ای
ecco
ecco
ecco
ecco
ecco
خیریه
logo-samandehi
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰
  • فکس : ۲۲۷۰۲۰۴۰
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13- موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰ | ۲۲۲۰۸۷۹۷
  • فکس : ۲۲۲۰۸۷۹۷ داخلی ۲۴۸
  • ساختمان مددکاری: تهران، بالاتر از میدان قدس، ابتدای خیابان دربند، پلاک ۱۳، طبقه اول، واحد مددکاری موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : ۹۱۰۰۹۹۰۰ داخلی ۲


نیکوکار گرامی شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره تماس ۹۱۰۰۹۹۰۰ داخلی ۴ با ما مطرح کنید.

Email : info@behnamcharity.org.ir