سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

نشانه‌های سرطان پستان در مردان

نشانه‌های سرطان پستان در مردان

نشانه‌های سرطان پستان در مردان

 رئیس انجمن آنکولوژی ایران با تأکید بر این که مردان نیز در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند و نباید بی‌تفاوت از کنار آن عبور کنند، گفت: اگر چه نسبت ابتلایان به این سرطان در آقایان نسبت به خانم‌ها یک به صد است، اما اقدام هرچه سریع‌تر برای درمان ، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که متأسفانه معمولاً بسیار دیر اقدام به درمان می‌کنند.

دکتر محمدرضا قوام‌نصیری در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: آقایان به این دلیل که از حجم پستان کمتری نسبت خانم‌ها برخوردارند، علائم ابتلا به سرطان پستان درآن‌ها متفاوت است و آقایان باید نشانه‌های این بیماری را بشناسند.

وی گفت: بروز این بیماری معمولاً بدون درد و به‌صورت یک توده کوچک در پستان‌ها قابل لمس است و هرچه پیشرفته‌تر باشد با علائمی دیگری نیز ازجمله خروج ترشحات چرکی وخون از نوک پستان و پوسته ریزی و زخم شدن همراه خواهد بود .

وی تشریح کرد: در مرحله‌ای که توده کوچک باشد و بیمار برای درمان سریع‌تر اقدام کند، راه درمان آن با رادیوتراپی میسر خواهد بود در غیر این صورت اگر بیماری پیشرفت کرده باشد، باید پستان به طور کامل برداشته شود، راه‌های درمان دیگر نظیر شیمی‌درمانی و دارودرمانی به صورت ترکیبی با سایر روش‌ها و یا به تنهایی نیز در صورتی‌که توده کوچک بوده و بیماری پیشرفت چندانی نکرده باشد، به تشخیص پزشک در دستور کار درمان قرار خواهد گرفت.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: اگرچه راه‌های درمان این بیماری در زنان و مردان تقریباً مشابه است اما در پاسخ به درمان پیش‌آگهی این بیماری در آقایان نسبت به خانم‌ها بیشتر است، چنان که باید گفت پس از درمان امکان برگشت بیماری بیشتر از خانم‌هاست.

قوام نصیری افزود: علل بروز سرطان پستان چه در خانم‌ها چه در آقایان هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما عوامل مساعدکننده آن به‌جز در موارد ژنتیکی، آلودگی هوا، تغذیه ناسالم، استرس و موارد دیگر نقش دارد، البته این‌ها هنوز اثبات نشده است.

رئیس انجمن آنکولوژی ایران توصیه کرد: برای اقدام هرچه زودتر در صورت ابتلا به سرطان پستان، آقایان باید با معاینات شخصی هر چندوقت یک‌بار به صورت دورانی ، در صورت لمس هر گونه برجستگی در زیر پوست و یا تغییر شکل و رنگ پستان، بدون دست‌کاری کردن به متخصصین مراجعه کنند.

منبع: انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید