× بستن منو

ویتامینی که سرطان روده را ضربه فنی می کند (ویتامین ث)

ویتامین ث

برخي از ويتامين ها هستند که تاثير بسياري در پيشگيري از بروز سرطان ها دارند. يکي از بهترين ويتامين ها براي پيشگيري از سرطان، ویتامین ث است.

ویتامین ث با سلول هاي سرطاني روده بزرگ مي جنگد

بررسي هاي جديد حاکي از آن است که دوزهاي بالاي ويتامين ث مي تواند منجر به نابودي سلول هاي سرطاني مقصر در ايجاد سرطان روده بزرگ، شود. تيم تحقيقاتي آمريکايي با دادن حجم زيادي از ویتامین ث شاهد تضعيف و کشته شدن ژن هاي جهش يافته BRAF و KRAS در موش ها شدند.

اين مطالعه که در مجله ساينس نيز نتايج آن به چاپ رسيده همچنين حاکي از آن است که جهش در اين ژن ها منجر به شکل تهاجمي تر سرطان روده بزرگ مي شود و به خوبي به درمان هاي فعلي يا شيمي درماني پاسخ نمي دهد. در مقابل اثر آنتي اکسيداني ويتامين ث برخي از انواع آسيب هاي سلولي را به تاخير مي‌اندازد.

محققان دريافتند که در کشت سلولي موش، ميزان بالاي ويتامين ث يعني معادل حدود 300 پرتقال منجر به اختلال رشد تومورهاي کولورکتال مي شود و جهش ژنهاي يادشده را به تاخير مي‌اندازد. اين تيم در حال حاضر اميدوارند که اين يافته ها بتواند به توسعه درمان هاي جديد منجر شود.

سرطان روده سومين سرطان شايع در جهان و چهارمين علت مرگ ناشي از سرطان است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري هاي ايالات متحده آمريکا، در سال 2011 ميلادي 51 هزار و 783 نفر بر اثر اين بيماري جان خود را در اين کشور از دست داده اند.

منبع: سیمرغ

مطالب مرتبط

دیدگاه ها
درخواست

اینستاگرام

حمایت از بیماران در آستانه سال نو

ارزش مشارکت شما خیرین و نیکوکاران به میزان مبلغ کمک نیست


شماره حساب های موسسه

کمک نقدی: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9951-2470

تابلو تسلیت: بانک ملی

شماره کارت:

6037-9911-9952-7445

موسسه های همکار

resane

مشارکت داروهای گران قیمت

حامی رسانه ای

resane
ecco
ecco
  • تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش، ساختمان شماره شش (بخش آنکولوژی رادیوتراپی)، طبقه دوم، موسسه خیریه بهنام دهش پور
  • تلفن : 22718082
  • فاکس : 22702040
  • تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه غربی)، خیابان شهید جباریان (فروردین)، کوچه مسجدی، کوچه مرمری، پلاک 13
  • تلفن : 22208797
  • فاکس : 22208797