سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

ویتامینی که سرطان روده را ضربه فنی می کند (ویتامین ث)

ویتامین ث

برخي از ويتامين ها هستند که تاثير بسياري در پيشگيري از بروز سرطان ها دارند. يکي از بهترين ويتامين ها براي پيشگيري از سرطان، ویتامین ث است.

ویتامین ث با سلول هاي سرطاني روده بزرگ مي جنگد

بررسي هاي جديد حاکي از آن است که دوزهاي بالاي ويتامين ث مي تواند منجر به نابودي سلول هاي سرطاني مقصر در ايجاد سرطان روده بزرگ، شود. تيم تحقيقاتي آمريکايي با دادن حجم زيادي از ویتامین ث شاهد تضعيف و کشته شدن ژن هاي جهش يافته BRAF و KRAS در موش ها شدند.

اين مطالعه که در مجله ساينس نيز نتايج آن به چاپ رسيده همچنين حاکي از آن است که جهش در اين ژن ها منجر به شکل تهاجمي تر سرطان روده بزرگ مي شود و به خوبي به درمان هاي فعلي يا شيمي درماني پاسخ نمي دهد. در مقابل اثر آنتي اکسيداني ويتامين ث برخي از انواع آسيب هاي سلولي را به تاخير مي‌اندازد.

محققان دريافتند که در کشت سلولي موش، ميزان بالاي ويتامين ث يعني معادل حدود 300 پرتقال منجر به اختلال رشد تومورهاي کولورکتال مي شود و جهش ژنهاي يادشده را به تاخير مي‌اندازد. اين تيم در حال حاضر اميدوارند که اين يافته ها بتواند به توسعه درمان هاي جديد منجر شود.

سرطان روده سومين سرطان شايع در جهان و چهارمين علت مرگ ناشي از سرطان است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري هاي ايالات متحده آمريکا، در سال 2011 ميلادي 51 هزار و 783 نفر بر اثر اين بيماري جان خود را در اين کشور از دست داده اند.

منبع: سیمرغ

دیدگاهتان را بنویسید