سبد خرید شما خالی است.

ماموریت سازمانی موسسه خیریه

بهنام دهش پور


مبارزه با سرطان در تمامی عرصه ها و حمایت از بیماران به دور از هرگونه تبعیض

افتخارات بهنام

ارتباط با ما

تهران، خیابان شریعتی،بالاتر از پل رومی، کوچه عاج ، پلاک ۷

6 نشانه اولیه ابتلا به سرطان روده بزرگ

951002-1

6 نشانه اولیه ابتلا به سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یکی از خطرناک‌ترین اشکال یک بیماری مرگبار است و هر ساله افراد بسیاری را به کام مرگ می کشد. همانند بیشتر انواع سرطان، عامل کلیدی در بقای بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ مقابله با بیماری در همان مراحل اولیه شکل گیری است.

تشخیص زودهنگام با توجه به آشنایی با بیماری و درک قوی از نشانه‌های مرتبط با آن امکان‌پذیر است. اگرچه تجربه یکی از نشانه‌های مرتبط با سرطان روده‌بزرگ می‌تواند شایع باشد، اما فعالیتی بلند مدت و/یا شدید مرتبط با چندین نشانه که در ادامه به آنها اشاره می‌شود می‌تواند زنگ هشداری برای مراجعه به پزشک در کوتاه‌ترین زمان ممکن باشد.

خون در مدفوع

یکی از برجسته‌ترین نشانه‌های ابتلا به سرطان روده‌بزرگ مشاهده خون در مدفوع است. هنگامی که تومورها شکل می‌گیرند، اغلب با عبور مواد دفعی دچار خونریزی می‌شوند. مقدار خون می‌تواند کم یا متوسط باشد و در صورتی‌که بزرگتر شدن تومورها، میزان خونریزی نیز می‌تواند بیشتر شود.

البته مشاهده خون در مدفوع نباید بلافاصله موجب نگرانی از ابتلا به سرطان روده‌بزرگ شود. شرایط کم‌خطرتری مانند بواسیر (هموروئید) و یبوست نیز می‌توانند به مشاهده خون در مدفوع منجر شوند. با این وجود، همین یک نشانه ارزش آن را دارد تا به پزشک مراجعه کرده و از علت دقیق خونریزی آگاه شوید.

قضای حاجت متناقض

برخی افراد به اندازه کافی خوش‌شانس هستند تا قضای حاجت منظم داشته باشند و تغییرات اندکی برای مراجعه به توالت داشته باشند. بر همین اساس، اگر در برنامه قضای حاجت منظم شما اختلالی ایجاد شده است و با مشکلاتی مانند یبوست، اسهال، یا بی‌اختیاری مواجه شده‌اید، بهتر است در پی شناسایی علت شکل‌گیری این شرایط باشید.

به خاطر داشته باشید که در صورت برطرف شدن مشکل در کوتاه‌مدت این نشانه‌ها می‌توانند عادی و بی‌خطر باشند. اما اگر با شرایطی مزمن مواجه شده‌اید و به طور مداوم با یک یا ترکیبی از این مشکلات مواجه هستید، در شرایطی‌که تا پیش از این چنین تجربه‌ای در زمینه قضای حاجت نداشته اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

آنمی ناگهانی

آنمی یا کم خونی به واسطه کمبود گلبول‌های قرمز خون که مسئول اکسیژن‌رسانی در بدن هستند، شکل می‌گیرد. بسیاری از افراد مبتلا به آنمی خستگی بلندمدت حتی با رعایت یک رژیم‌غذایی سالم و خواب خوب شبانه را تجربه می‌کنند.

به یاد داشته باشید که آنمی می‌تواند به واسطه دلایل مختلف، به عنوان مثال، برخی افراد از زمان تولد به آن مبتلا هستند، در شرایطی که افراد مبتلا به بیماری سلیاک نیز به کم‌خونی دچار می‌شوند، شکل بگیرد. اما اگر به طور ناگهانی به آنمی مبتلا شده‌اید و این موضوع همراه با دیگر نشانه‌های ابتلا به سرطان روده‌بزرگ باشد، مراجعه به پزشک انتخاب خوبی محسوب می‌شود.

درد شکم

موارد بسیاری می‌توانند زمینه‌ساز درد در ناحیه شکم شوند که از آن جمله می‌توان به خوردن میوه و سبزیجات تا دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از فیبر اشاره کرد. درد شکم می‌تواند به واسطه خوردن چیزی که تاکنون تجربه خوردن آن را نداشته‌اید، نیز شکل بگیرد. به عنوان مثال، اگر یک رژیم غذایی سالم را دنبال می‌کنید مصرف سیب زمینی سرخ کرده، مرغ سوخاری یا دونات می‌تواند به درد شکم منجر شود.

اما درد شکمی مداوم یا ناگهانی و غیرقابل توضیح نشانه‌ای نگران‌کننده است. در صورتی‌که درد شکم همراه با نشانه‌های دیگری مرتبط با سرطان روده بزرگ باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

کاهش وزن ناگهانی

اگر به طور مرتب ورزش می‌کنید و یک رژیم غذایی سالم را دنبال می‌کنید، انتظار کاهش وزن و احساس خوبی که از این کاهش وزن به شما دست می‌دهد، جای شگفتی ندارد. اما اگر به ناگاه کاهش وزن را تجربه کرده‌اید، بدون این که تغییر خاصی در سبک زندگی خود داده باشید، این احتمال وجود دارد که مساله ای نگران‌کننده شکل گرفته باشد.

کاهش وزن ناگهانی یا از دست‌دادن غیر قابل‌توضیح اشتها می‌توانند نشانه‌های ابتلا به سرطان روده‌بزرگ باشند و باید با دقت و جزئیات با پزشک در میان گذاشته شوند. البته این نشانه ها با مشکلات کم‌خطرتری مانند استرس، افسردگی، و اضطراب نیز مرتبط هستند.

استفراغ

استفراغ مرتب و غیر ارادی باید به سرعت مورد توجه و رسیدگی قرار بگیرد. این شرایط می‌تواند نشانه‌ای از بسیاری مشکلات سلامت از جمله سرطان روده‌بزرگ باشد.

استفراغ منظم موردی عادی و سالم محسوب نمی‌شود و باید به سرعت این موضوع با پزشک در میان گذاشته شود. استفراغ منظم یکی از برجسته‌ترین نشانه‌های این است که چیزی در بدن درست کار نمی‌کند و باید توسط فردی متخصص به آن رسیدگی شود. این شرایط می تواند نشانه‌ای از یک بیماری کم‌خطر مانند آنفلوآنزا و یا در موارد جدی به سرطان روده بزرگ اشاره داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید